Życie Szkoły

Festiwal hiszpańskiej  tortilli

Uczniowie klas siódmych, którzy rozpoczęli we wrześniu naukę języka hiszpańskiego, mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu poświęconym kulturze hiszpańskiej – Festiwalu Tortilli. Uczniowie w ostatni piątek przygotowali 20 różnorodnych tortilli de patatas według rozmaitych przepisów. Warto wspomnieć, że tortilla de patatas to  potrawa należącą do  prawdziwej  klasyki kuchni hiszpańskiej. Jej regionalne pochodzenie oraz stulecie, z którego  pochodzi, do dziś stanowią przedmiot sporów.  Potrawy degustowała grupa Hiszpanów. Jury z trudem wybrało trzy najlepsze potrawy. Po degustacji uczniowie wysłuchali krótkiego koncertu utworów hiszpańskich przy akompaniamencie gitary, z których największe brawa zebrał przebój „Despacito”.

 

no images were found

Kiermasz Świąteczny

Kolejny szkolny kiermasz świąteczny przeszedł do historii. We wtorkowe popołudnie 12 grudnia szkoła pękała w szwach. Uczniowie, rodzice, dziadkowie i przyjaciele naszej Szkoły przybyli, by razem spędzić czas i dzielić się dobrem  przed najbardziej oczekiwanymi świętami w roku.

Już od rana na szkolnych korytarzach rozbrzmiewały kolędy i pastorałki. Wszyscy chyba bez wyjątku nie mogli się doczekać, kiedy będzie można obejrzeć kiermaszowe stoiska, zakupić ozdoby choinkowe i skosztować pyszności. A ponieważ wszystko wykonane zostało własnoręcznie i cel szczytny, towary bardzo szybko opustoszały. Nie ma Bożego Narodzenia bez kolęd, więc szkolny chór, najmłodsi uczniowie oraz soliści zaśpiewali i zaprosili do wspólnego kolędowania gości. Występy artystyczne zakończyli gimnazjaliści, którzy wraz z panią pedagog wykonali świąteczne piosenki i zebrali za to gromkie brawa.

 W czasie kiermaszu uczniowie klas trzecich gimnazjum trudzili się, pisząc próbny egzamin. Nie był to jednak zwykły egzamin – młodym ludziom w rozwiązywaniu zadań pomagali rodzice. To zupełnie nowe i niezwykłe doświadczenie dla wszystkich. Po jego zakończeniu, już wśród kiermaszowych stoisk, uśmiechy na twarzach rodziców i dzieci potwierdzały udany eksperyment.

Dziękujemy tym wszystkim, bez których nie byłoby naszego kiermaszu. Dziękujemy, że byliśmy razem, bo to bliskość i bycie razem są najważniejsze w radosnym okresie świąt Bożego Narodzenia.

no images were found

 

SZLACHETNA PACZKA

„Proszę Panią, za ile dzwonek? Bo na przerwie idę pakować paczkę…”. Rezultat zaangażowania 9 -letniej Ani i jej kolegów dał się poznać popołudniową porą w piątek, 8 grudnia.

75 paczek i paczuszek razem – tyle udało się nam przygotować w naszej szkolnej „paczce”: uczniów, rodziców, nauczycieli, wolontariuszek i pracowników szkoły. W ciągu ostatnich 2 tygodni – przygotowaliśmy pod wodzą Samorządu Szkolnego prezent dla jednej z Rodzin w ramach ogólnopolskiego projektu SZLACHETNA PACZKA. Samo pakowanie zajęło nam 4 dni, integrując różne klasy – od najmłodszych po najstarszych.  Zadbaliśmy, by odpowiedzieć na wszystkie potrzeby i marzenia tych, do których nasz prezent dotrze podczas tzw. „weekendu cudów”. Podekscytowani i usatysfakcjonowani – dziękujemy Wszystkim za Wasze przyłączenie się do naszej SZLACHETNEJ PACZKI!

no images were found

Odwiedziny Świętego Mikołaja

6 grudnia, tradycyjnie odwiedził nas niezwykły gość – Święty Mikołaj.  Przyjechał do nas prosto z dalekiej Północy w towarzystwie dobrodusznego anioła, który wytrwale dźwigał za nim kosz ze słodyczami. Św. Mikołaj pojawił się zupełnie niespodziewanie na pierwszej lekcji w budynku małej szkoły. Najpierw odwiedził naszych najmłodszych uczniów- przedszkolaków, które były ogromnie poruszone wizytą wspaniałego gościa. Tajemnicą pozostaje, gdzie zaparkował swoje sanie… Wiadomo jedynie, że przybiegł do szkoły wyjątkowo zadyszany, z małym opóźnieniem. W tym roku św. Mikołaj miał w naszej szkole wyjątkowo dużo pracy: wizyta w przedszkolu, spotkanie w młodszych klasach, potem duża szkoła, klasy 4-7 i oddziały gimnazjalne. Około południa św. Mikołaj ocierał już  pot z czoła, ale szczęśliwie udało mu się odwiedzić wszystkich, którzy tak długo na niego czekali.  Pomimo  drobnych wątpliwości,  Św. Mikołaj uznał, że wszyscy uczniowie zasłużyli na słodki upominek. Ich radosny śpiew wprawił naszego gościa w niezwykły nastrój. Obiecał, że wróci do naszej szkoły już za rok!

no images were found

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia…

rozpoczęliśmy od przygotowania Kalendarzy Adwentowych.  

Czas oczekiwania chorym dzieciom na Święta Bożego Narodzenia umilą własnoręcznie wykonane kalendarze adwentowe. Małe niespodzianki,  ukryte w kolorowych okienkach czy torebeczkach, codziennie będą sprawiać niezwykłą radość małym pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Pięknie wykonany kalendarz adwentowy będzie również idealną ozdobą łóżka szpitalnego, przypominającą o nadchodzącym Bożym Narodzeniu i wprowadzającą wszystkich pacjentów  w świąteczny klimat. My mogliśmy go poczuć pracując nad takim rodzajem podarunku.

Uczniom, Rodzicom,  Babciom, Dziadkom  – z serca dziękujemy za piękne kalendarze! Już trafiły do Domu Ronalda Mc Donalda!

no images were found

 

Dziękujemy za Pluszowe Misie!

 

Z okazji Dnia Pluszowego Misia wspólnie z Fundacją Mam Marzenie zachęcaliśmy w listopadzie do przekazywania nowych pluszowych maskotek i artykułów plastycznych dla małych pacjentów przebywających w szpitalach. Po zakończonej akcji Fundacja skierowała do nas następujące słowa:

„Kochani! Oddział krakowski chciałby wszystkim serdecznie podziękować za tak wielki odzew! Siedziba nasza przy ul. Św. Krzyża w Krakowie wypełniła się maskotkami, grami oraz materiałami plastycznymi. Jesteście wspaniali. Jutro, tj. 27 listopada 2017 r. odwiedzimy dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym”.

no images were found

 

Kosmiczne korytarze

W ostatnich dniach korytarz naszej szkoły miejscami przypominał prawdziwy kosmos! A to za sprawą Planet Układu Słonecznego – prac wykonanych przez uczniów klas: 6a, 6 b, 6 c.

Lot w pozaziemską przestrzeń ? Warto pomarzyć !

 

no images were found

 

„Raduje się serce, raduje się dusza…”

10 listopada 2017 r. odbył się w naszej szkole apel ku czci Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem przez uczniów całej szkoły czterech zwrotek hymnu polskiego. Następnie ster przejęły w swoje ręce dzieci klas IC i IIID, które zaproponowały zgromadzonym prawdziwą patriotyczną ucztę.

Piękne legionowe piosenki, śpiewane chóralnie  przy akompaniamencie akordeonu przeplatane były okolicznościowymi wierszami i niezwykle profesjonalnym solowym występem uczennicy klas I.

Prawdziwego ducha wspólnoty mogliśmy poczuć w czasie ogólnej recytacji słów Katechizmu polskiego dziecka, wiersza tak bliskiemu każdemu z nas.

Nie mogło też zabraknąć przedszkolaków – najmłodszych wychowanków Zespołu. Nasi uroczy milusińscy, przy wsparciu swoich kolegów z klasy IIB zaangażowali do czynnego udziału w występach wszystkie panie dyrektorki.

Prawdziwą niespodzianką apelu było tubalne, imponujące wykonanie przez ks. Józefa  – pieśni „Rozkwitały pąki białych róż”.

A na zakończenie spotkania, już wszyscy razem, przesiąknięci duchem patriotyzmu,  wyśpiewywaliśmy popularne pieśni wojskowe, intonowane przez szkolny chór.

no images were found

 

 

Daje moc – zdrowe śniadanie w dobrym towarzystwie!

Uśmiechnięte kanapki, bogate w kolory soki i koktajle, chrupiące płatki z jogurtem, owocowe sałatki – to wszytko, co cieszyło nas przy wspólnie przygotowywanym śniadaniu 8 listopada.

W ramach 7. edycji programu „ŚNIADANIE DAJE MOC” (organizowanego przez Partnerstwo dla Zdrowia) młodsze klasy integrowały się przy stole ze starszymi.

Podczas przygotowywania porannych smakołyków uczniowie przypomnieli sobie 12 zasad zdrowego odżywiania (oprac. przez Instytut Matki i Dziecka). Niecodzienny początek dnia sprawił wszystkim wiele przyjemności i mamy nadzieję – pomógł utrwalić dobre nawyki żywieniowe.

Rodzicom i nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie w naszą śniadaniową akcję.

 

no images were found

 

Sardynia w Krakowie – dzień po dniu…

W dniach 15-22 października w ramach wymiany międzynarodowej gościliśmy grupę 23 uczniów wraz z opiekunami  ze szkoły Istituto Comprensivo n.2 z miejscowości Quartu S. Elena w regionie włoskiej Sardynii.

Dzień 1.

… upłynął na wspólnych  (z polskimi uczniami) zajęciach: uczniowie uczestniczyli w zabawach integracyjnych, rozgrywkach sportowych (np. mecz piłki nożnej, ręcznej), zatańczyli poloneza, podjęli próby zaśpiewania „Panie Janie” po polsku. Po południu wybrali się na Wawel, gdzie pod smokiem poznali legendę o smoku wawelskim, następnie ulicami Starego Miasta, z przewodnikiem mówiącym w języku włoskim,  udali się na Rynek Główny.

Dzień 2.

Przed południem odwiedziliśmy fabrykę słodyczy Wawel w Dobczycach, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak powstają pyszne wyroby czekoladowe. Najprzyjemniejszym punktem była oczywiście degustacja wyrobów cukierniczych. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, aby zobaczyć ruiny dobczyckiego zamku.

Popołudnie spędziliśmy w agroturystyce. Wspólnie pieczenie kiełbaski przy ognisku oraz zabawy na świeżym powietrzu sprzyjały integracji włosko-polskiej.

Dzień 3.

Wycieczka do Zakopanego. Spacerowaliśmy Krupówkami, by kolejno udać się w kierunku Skoczni.  Wyjazd na górę wyciągiem krzesełkowym był dla włoskich uczniów ogromną atrakcją.

Dzień 4.

Wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce. Popołudnie z polskimi rodzinami.

Dzień 5.

Podczas piątkowej wizyty na krakowskim rynku uczniowie poznali krakowskie legendy i pokonali ponad 270 schodów na Wieżę Mariacką. Tu mieli okazję porozmawiać z hejnalistą i usłyszeć znany nam hejnał. W tym dniu zobaczyli również „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci. Wspaniałą okazją do integracji uczniów była z pewnością piątkowa dyskoteka.

Dzień 6 i 7.

Sobotę uczniowie włoscy spędzili z polskimi rodzinami.

W niedzielę wczesnym popołudniem pożegnaliśmy naszych gości.  

Spędzony wspólnie czas był niewątpliwie wspaniałym przeżyciem oraz okazją do nawiązania przyjaźni polsko-włoskich. Uczniowie z Sardynii byli zachwyceni kulturą polską, różnorodnością miejsc i zabytków, które mieli okazję zobaczyć, z zaciekawieniem wysłuchiwali polskich legend oraz historii, które tworzą tradycję naszego miasta.

no images were found

 

Ślubowanie Pierwszoklasistów

Pasuję Cię na Ucznia…

Będę zawsze dbał o dobre imię swojej szkoły. – przyrzekamy;

Wykorzystam w pełni czas przeznaczony na naukę – przyrzekamy;

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów – przyrzekamy;

Będę przestrzegał porządku i czystości w klasie, szkole i na boisku – przyrzekamy;

Będę dbał o sprzęt szkolny – przyrzekamy;

Będę się starał mieć dobre oceny – przyrzekamy.

W taki oto sposób swoją uroczystą obietnicę złożyli w ostatni piątek nasi pierwszoklasiści, po którym zostali pasowani na Uczniów przez Panią Dyrektor. „Magiczny Ołówek” uhonorował również nasze przedszkolaki, dając znak, że stali się właśnie Uczniami klasy „0”. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi wytrwają w swoich postanowieniach, czego im z serca życzymy!

W muzycznej i barwnej, jesiennej oprawie – na zakończenie spotkania, uczniowie zwrócili się do dyrekcji, swoich nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, dziękując z okazji Dnia Edukacji Narodowej: za trud włożony w naszą edukację oraz wychowanie, za ogromną cierpliwość i okazywaną sympatię.

Dziękujemy!

no images were found

 

16 lat wymiany z polską szkołą w Wilnie

Tradycji stało się zadość. Uczniowie ZSP nr 11 w Krakowie gościli u swoich kolegów z Gimnazjum im. Wł. Syrokomli w Wilnie.

Po weekendzie spędzonym w rodzinach obowiązkowym punktem programu była wileńska Starówka z Ostrą Bramą i kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej.                                                       

Zabytki miasta zachwycały na każdym kroku, a przede wszystkim piękne kościoły: barokowy kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła z kryształowym żyrandolem w kształcie łodzi i pięknymi stiukami, Bazylika Wileńska z kaplicą i relikwiami św. Kazimierza czy katolicki kościół św. Ducha, gdzie msze święte odbywają się wyłącznie w języku polskim.                                                   

Chwilą skupienia i zadumy była także wizyta na wileńskiej zabytkowej nekropolii, czyli cmentarzu na Rossie. Na grobie matki Józefa Piłsudskiego, w którym jest też serce jej syna, zapalono znicz.                                                      

Atrakcją pobytu było zwiedzanie zamku na wyspie jeziora Galwe w dawnej stolicy Litwy – Trokach i skosztowanie tradycyjnych karaimskich kibinów, czyli pierogów z siekanym mięsem. W okolicy Trok podziwiano  pałac Tyszkiewiczów w pięknym kompleksie parkowym i „Górę Aniołów”.

Ostatni dzień pobytu był wypełniony zwiedzaniem Pałacu Władców – odrestaurowanej siedziby Wielkich Książąt Litewskich i niespodziewanym zaproszeniem do siedziby Samorządu Wileńskiego, po którym oprowadzała radna z ramienia Wspólnoty Polskiej.

Jak zwykle pobyt obfitował w bogaty program poznawczy. Gospodarze i goście chwalili się swoimi miastami, ale najważniejszą wartością wyjazdu są zawarte przyjaźnie. Uczniowie z Krakowa dziękowali za wspaniałe przyjęcie i obiecali zrewanżować się w następnym roku.

no images were found

 

Dzień Papieski

„Idźmy naprzód z nadzieją!” – to hasło XVII Dnia Papieskiego, który przeżywaliśmy 16 października w naszych klasach gimnazjalnych. Prezentacje, quizy, wspomnienia i dyskusje wokół wyjątkowego Patrona odbywały się podczas lekcji. Chętni uczniowie mogli zaśpiewać wspólnie znaną nam “Barkę” czy obejrzeć wystawę dzieł o Papieżu w biblitece szkolnej. Rozdane mandale z cytatami Jana Pawła II mogły przypomnieć słowa warte uwagi.

Dzień później część gimnazjalistów uczestniczyła w pielgrzymce szkół papieskich  do Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach z okazji 39 rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Co możemy czerpać z osoby Jana Pawła II w codzienności nastolatka? Warto się nad tym zastanowić.

no images were found

 

Saper myli się tylko raz

W czwartek 12 września 2017 r. ZSP Nr 11 gościł w swoich murach czterech żołnierzy z 32 Patrolu Rozminowania, 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie. Spotkanie z saperami rozpoczęła prelekcja pana sierżanta dotycząca zasad postępowania z przedmiotami bezpośrednio zagrażającymi zdrowiu i życiu, w tym niewybuchami i niewypałami znalezionymi, np. podczas spacerów w lesie.

W drugiej części goście zaprezentowali słuchaczom, a nawet pozwolili obejrzeć i przymierzyć, sprzęt, jakim posługują się w swojej ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych naszej szkoły mogli „pobawić się” manipulatorem do podejmowania przedmiotów niebezpiecznych, poczuć na swych barkach ciężar spadochronu AD – 2000, wykrywaczem metali poszukać zaginionych kluczy pani woźnej, czy wejść w przeciwminowe buty sapera.

Pokaz wzbudził bardzo duże zaciekawienie i zainteresowanie. W miłej atmosferze czas spotkania śmignął jak pocisk wystrzelony z karabinu maszynowego.

no images were found

 

Szukając własnej drogi

O tym, że „słowa uczą, a przykłady pociągają”, doskonale wiedzą osoby związane Fundacją Latarnia. Spotykają się z młodzieżą, by przestrzegać przed skutkami niewłaściwych decyzji. Uczniowie starszych klas w ostatnią środęwysłuchali wyznań ludzi, którzy doświadczyli w swoim życiu konsekwencjiróżnych uzależnień. Jedna, pozornie błaha decyzja o tym, by coś ukraść, zapalić czy spróbować narkotyków, zaważyła na ich dalszym losie. Powrót do wolności wymagał ogromnej siły
i długiej walki, która nigdy się nie kończy.

Nałogi nie likwidują problemów, które napotykamy, one potęgują. Warto o tym pamiętać, gdy borykamy się z trudnościami.

 

Święto Szkoły

Jeśli ktoś nie wierzył w to, że muzyka łączy ludzi, piątkowe święto naszej szkoły to zmieniło.  

Wszyscy razem: dyrekcja, nauczyciele, przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, a także goście, nasi przyjaciele, uczestniczyliśmy w niesamowitym muzycznym spotkaniu. Obchodzone pod koniec września Święto Szkoły – w tym roku dzień przed Międzynarodowym Dniem Muzyki, stało się doskonałą okazją do zaprezentowania muzycznych talentów naszych uczniów. Posłuchaliśmy gry na instrumentach oraz występów wokalnych. Obejrzeliśmy pokaz baletowy, taniec klasyczny i radosne pląsy najmłodszych. Cała sala dała się ponieść nastrojowi, kołysząc się w rytm popularnych melodii i śpiewając znane wszystkim piosenki. Kto wie, czy któryś z naszych artystów nie okaże się w przyszłości kimś znanym ze sceny ogólnopolskiej jeśli nie światowej. Potencjału i motywacji nam nie brakuje. Talenty inspirują – do zobaczenia więc na szkolnym Festiwalu Kultury!

 

no images were found

 

I my tam byliśmy!

Weekend 22 – 24 września był dla naszego osiedla bardzo „familijny” z racji Familiady „TOR”, która od 20 lat zapewnia atrakcje mieszkańcom parafii przy Sanktuarium Najświętszej Rodziny.

A że lubimy współpracować z naszymi sąsiadami, nie mogło i nas tam zabraknąć.

W programie imprezy znalazł się więc „Piesek Tereski” w wykonaniu naszych przedszkolaków, taniec „Krakowiak” uczniów klasy IIIe (SP 24) oraz pokaz sztuki walki uczennicy IIIa gimnazjum.

no images were found

 

 

Wakacje już za nami!

4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018 . Na uroczystej akademii wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców przywitały klasa 4a oraz 7c. Przygotowane przez uczniów przedstawienie pt. „Ananasy z siódmej klasy” opowiedziało o czekających nas wielkich zmianach związanych z reformą edukacji.

Nasze Ananasy  życzą wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Nauczycielom –  wyrozumiałości i cierpliwości, a kolegom i koleżankom – zapału w zdobywaniu wiedzy.

no images were found

Skip to content