Europejski Korpus Solidarności

PROJEKT WOLONTARIATU „MOBILITY FOR SOLIDARITY”
(2018-1-PL01-ESC11-061355)

Głównym celem projektu „Mobility for Solidarity” realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności jest wspólna praca i integracja wolontariuszy, nauczycieli, uczniów, ich rodzin i społeczności lokalnej skupionej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 (ZSP 11) w Krakowie. Chcemy, aby wolontariusze pracujący z wychowankami i nauczycielami stali się częścią społeczności lokalnej, aby realizowane przez nich działania zgodnie z ideą solidarności społecznej służyły wszystkim wymienionym aktorom. Pragniemy, aby element wielokulturowości, który wolontariusze wnoszą do projektu otwierał osoby, z którymi mają kontakt i do których kierowane są ich działania, na różnorodność, wspólne wartości europejskie, które dzielimy, a podejmowane przez nich działania wspierały włączenie społeczne osób wykluczonych.
W Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 11 pracować będzie pięć osób. Trójka wolontariuszy wspiera nauczycieli podczas pracy w szkole podstawowej i na szkolnej świetlicy. Wspierają organizację wydarzeń szkolnych, świąt, wyjazdów, konkursów, będą odpowiedzialni za organizowanie zabaw i warsztatów dla dzieci.
Pozostała dwójka angażuje się w pracę w przedszkolu z dziećmi w wieku od 3-6 lat. Wspierają nauczycieli w codziennych czynnościach opiekuńczych, pomagają m.in. przy zajęciach kreatywnych, manualnych, artystycznych, a także podczas posiłków czy spacerów i wycieczek. Ponadto wszyscy wolontariusze będą zaangażowani w stworzenie wspólnej akcji obu placówek goszczących, która będzie promowała ideę solidarności i wolontariatu w społecznościach lokalnych skupionych w placówkach jak i wokół nich (rodzice, rodziny uczniów, nauczyciele, sąsiedzi).

Tortilla de patatas

Na początku marca odbyło się w naszej szkole wydarzenie poświęcone kulturze hiszpańskiej – Festiwal Tortilla de patatas.  Kilkanaście różnych rodzajów tej tradycyjnej  potrawy przygotowali uczniowie klas siódmych. Potrawy degustowali rodowici Hiszpanie: Maria, Pia, Fabian oraz Jose. Najlepsze z nich zostały nagrodzone. Wolontariusze przygotowali interesującą prezentację na temat Hiszpanii, dzięki której uczniowie  poszerzyli swoją wiedzę na temat kultury, sztuki, obyczajów oraz kuchni narodowej tego kraju oraz krótki koncert w języku hiszpańskim przy akompaniamencie gitary.

no images were found

„Koty górą!”

Z okazji przypadającego w lutym Dnia Kota wolontariuszki uczestniczyły w niecodziennej lekcji plastyki, podczas której pomogły klasie 2 a w wykonaniu niezwykłych  kocich figurek. Koty powstały przy użyciu gazet, folii aluminiowej, mąki i wody a przede wszystkim kreatywności uczniów, wolontariuszy  oraz wychowawczyni, pani Agnieszki.

no images were found

Warsztaty artystyczne

Podczas tegorocznej zimy trudno było ulepić prawdziwego bałwana, a mimo to sporo ich pojawiło się w grudniu w naszej szkole. Wolontariuszka Maria zaproponowała uczniom warsztaty podczas których wykonali bałwanki przy użyciu białych skarpet oraz ryżu.

no images were found

Warsztaty językowe

Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony jest w całej Europie 26 września, wolontariusze przygotowali warsztaty językowe. Uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawą prezentację na temat różnorodności językowej na naszym kontynencie oraz wykonali w grupach słowniczki obrazkowe.

no images were found

Mikołajki

Uczniowie naszej szkoły byli przez ostatni rok wyjątkowo grzeczni. Nie byliśmy zatem zaskoczeni, kiedy 6 grudnia  pojawił się w szkole św. Mikołaj  wraz z pomocnikami oraz workiem pełnym słodkości.

no images were found

Kiermasz świąteczny

W grudniu nasi wolontariusze pomogli w przygotowaniu stoiska Samorządu Uczniowskiego podczas kiermaszu świątecznego. Przygotowali oryginalne ozdoby oraz hiszpańską przekąskę z pomidorów „Pa amb tomàquet”.

no images were found

Skip to content