Z życia Przedszkolaka

Europejski Dzień Logopedy 

Dnia 6  marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Przedszkolaki rozmawiały na temat pracy logopedy, dowiedziały się co należy robić, żeby pięknie i poprawnie mówić. W czasie spotkania z logopedą dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, ćwiczyły prawidłową i wyrazistą wymowę głosek, usprawniały percepcję słuchową i uczyły się prawidłowego oddychania. Pani Patrycja – szkolny logopeda, stworzyła dzieciom okazję do ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne oraz do miłej i wesołej zabawy z wykorzystaniem atrakcyjnych pomocy i gier logopedycznych. Dziękujemy Pani Patrycjo 🙂

Wizyta Strażnika Miejskiego w przedszkolu

W poniedziałek 4 marca w naszym przedszkolu gościliśmy pracownika ze Straży Miejskiej. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z pracą strażnika miejskiego oraz oglądały elementy umundurowania. Przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą na temat znajomości bezpieczeństwa na drodze oraz funkcji sygnalizacji świetlnej. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Nasze przedszkolaki przypomniały sobie podstawowe znaki drogowe i znaczenie sygnalizacji świetlnej z punku widzenia pieszego i kierowcy. Na zakończenie każdy przedszkolak przez chwile mógł poczuć się jak prawdziwy kierowca… 
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci.

Dzień dinozaura

„Dawno temu na świecie
żyły wielkie zwierzęta.
Nikogo nie znajdziecie,
kto mógłby je pamiętać.”

26 lutego nasze przedszkolaki świętowały Dzień Dinozaura. Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Nasze przedszkole zamieniło się w tajemniczy park jurajski, a w salach powstały „dinozaurowe” kąciki. Realizując temat kompleksowy poświęcony prehistorii, przedszkolaki zgłębiły wiedzę na temat życia dinozaurów. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się, jak żyły dinozaury, jak wyginęły i kim jest paleontolog. 

Dzień kota

16 lutego, dzień przed oficjalnym Światowym Dniem Kota, nasze przedszkole zamieniło się w prawdziwie „kocią” krainę. Razem z maskotką, kotkiem Puszkiem, dzieci uczyły się, jakie są zwyczaje i przysmaki tych zwierzątek, w jaki sposób należy się nimi opiekować, oglądały ilustracje z kotkami i opowiadały o nich, poznały wiele ciekawostek na ich temat. Przypomniały sobie również o słynnych bajkowych kotach, jak np. Kot w butach, Klakier, Filemon i Bonifacy, Kicia Kocia, Garfield, Hello Kity czy Kot Prot. Nie zabrakło wesołych „kocich” zabaw, a także „kociej” matematyki, gdzie przedszkolaki utrwalały liczenie, ustalały położenie kotków w przestrzeni czy porównywały ich wielkość, kształt, kolor. Powstały również ciekawe prace plastyczne, oczywiście w „kocim” wydaniu 🙂 
Pani Gabrysiu bardzo dziękujemy za fantastyczną podróż w ,,kocią krainę”:)))

Walentynki w przedszkolu

,,Kocha się za nic, nie istnieje żaden powód do miłości”

Dzieci z naszego przedszkola  również obchodziły  „WALENTYNKI”. Przedszkolaki zapoznały się z tradycją Walentynek. Rozmawialiśmy co to znaczy kochać, że nie należy tylko od święta okazywać to uczucie, ale na co dzień poprzez m.in. małe drobne uczynki dla drugiej osoby czy  po prostu uśmiech. Dzieci wykonały kolorowe laurki dla swoich kolegów i koleżanek:) Serdecznie dziękujemy Dyrekcji ZSP nr 11 za niesamowitą ,,walentynkową niespodziankę”, tak uroczy gest w postaci baloników w kształcie serca przyniósł każdemu przedszkolakowi mnóstwo radości:)))

Bal karnawałowy

Dnia 6 lutego odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy pod hasłem „W świecie zwierząt”. Całe wydarzenie poprowadził DJ Konrad Błachno, który nie tylko zachęcał wszystkich do tańca, ale także rozbawiał znanymi przebojami muzycznymi. Przedszkolaki ze wszystkich grup przeistoczyły się w różne zwierzęta, tworząc magiczną atmosferę. Dzieci doskonale bawiły się, uczestnicząc wspólnie z paniami w tańcach przeplatanych zabawami.  Podczas zabawy, dzieci miały również okazję skosztować poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Dziękujemy:)
Serdecznie dziękujemy DJ-owi Konradowi  za wspaniałą oprawę muzyczną, która wprawiła wszystkich w świetny nastrój. To był bal pełen niezapomnianych przeżyć i wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika.

 

,, O polskim folklorze w świątecznej porze”

W dniu 30 stycznia 2024 r. Mobilna Filharmonia odwiedziła nasze przedszkole i zaprezentowała program pt. „O polskim folklorze w świątecznej porze”. Muzycy ubrani w narodowe stroje zaśpiewali i zatańczyli dla naszych przedszkolaków. Przybliżyli dzieciom genezę polskich kolęd, które były zapożyczone z naszych narodowych tańców: poloneza, krakowiaka, mazura, kujawiaka czy oberka, co udowodnili nam nasi goście. Koncert miał charakter warsztatowy, dzięki czemu przedszkolaki wspólnie mogli  śpiewać i uczyć się podstawowych kroków polskich tańców.

Międzynarodowy Dzień Lego

Klocki Lego,
Klocki Lego,
są naprawdę dla każdego
i małego i dużego,
chodź się bawić mój kolego…

26 stycznia pani Justyna H. zorganizowała w grupie I i III  zajęcia z okazji Międzynarodowego  Dnia Lego. Przedszkolaki poznały historię twórcy najsławniejszych klocków na świecie. Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię każdego malucha. Dziecko może wymyślać swoje własne budowle. Budując według określonego wzoru, uczy się z kolei cierpliwości, trenuje koncentrację i rozwiązuje problemy, a także rozwija wyobraźnię przestrzenną. Klocki dla dzieci rozwijają ich małą motorykę, ćwiczą koordynację ręka-oko. Są także niezrównane w trakcie nauki kolorów, rozpoznawania kształtów, wprowadzania pojęć, takich jak „duży”, „mały”, czy relacji przestrzennych (nad, pod, obok, przed). Dzieci mogą również trenować prawidłowy chwyt. Na zajęciach dzieci segregowały klocki, nazywały i rozpoznawały kolory klocków, układały rytmy a wszystko miało na celu rozbudzić umysł, doskonalić procesy myślenia i zapamiętywania. Podczas zabaw klockami nasze przedszkolaki kształtowały umiejętność kontrolowania własnego zachowania w dążeniu do określonego celu. Zadania zapewniały dzieciom wiele możliwości ćwiczeń i rozwijania samokontroli, która odgrywa dużą rolę podczas procesów związanych z uczeniem się. Najwspanialsze w zabawie klockami Lego jest to, że pomysłów na konstrukcje z nich jest nieskończenie wiele. Bardzo dziękujemy pani Justynce, za tak ciekawe i kreatywne zajęcia.:)

Dzień Babci i Dziadka

,,Dziś dla babci słońce mamy
i całuski dla dziadziusia,
Dziś życzenia wnuczek składa
i piosenki śpiewa wnusia”

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji – 23 oraz 24 stycznia. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi przedszkola. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.
Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. Grupa III zaprezentowała –  ,,Królową Śniegu”, grupa II tradycyjnie  – Jasełka,  a najmłodsze przedszkolaki przygotowały pokaz słowno – muzyczny.  W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość oraz zrozumienie.
To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

 

Dzień Wiedzy o Pingwinach 

Pingwiny to niezwykle ptaki. Są bardzo wytrzymałe, zwinne  oraz szybkie,  szczególnie w wodzie. Niestety te niesamowite stworzenia są zagrożone wyginięciem. Z okazji Dnia Wiedzy o Pingwinach – przedszkolaki z grupy III miały okazje zdobyć więcej informacji na temat ich zwyczajów, warunków życia i różnych gatunków. Dzieci również rozwijały kompetencje językowe i matematyczne. Rywalizowały między sobą w konkursach i grach tematycznie związanych z pingwinami.

Warsztaty mydlarskie

Mydło pachnące, jak kwiatki na łące, czyli warsztaty mydlarskie!
Pachnące, kolorowe mydełka, od zawsze były dla dzieci elementem zabaw podczas kąpieli. Czwartkowe warsztaty mydlarskie, ukazały dzieciom, iż powszechnie znane im mydło, może nie tylko stanowić atrybut czystości, ale również stać się niepowtarzalnym, pachnącym dziełem sztuki.
Podczas warsztatów, dzieci dowiedziały się jaka jest historia powstawania mydła, z czego tworzy się mydlane kształty, w jaki sposób w mydlanych kostkach gromadzi się moc zapachów i niezwykłych barw. Głównym zadaniem, było stworzenie własnego, małego i niepowtarzalnego mydełka, w wybranym przez siebie kształcie, kolorze oraz zapachu. Do wykonania dzieła potrzebne były różnorodne foremki, gliceryna, elementy dekoracyjne, jak suszone kwiaty czy pyłek pszczeli, ale przede wszystkim olejki zapachowe: lawendy, jaśminu, magnolii, mięty, zielonej herbaty czy imbiru. Dzieci miały możliwość, za pomocą zmysłów zdobywać nowe doświadczenia. Warsztaty miały wyjątkowy charakter, sprawiły przedszkolakom mnóstwo radości, a zapach używanych olejków, długo unosił się w przedszkolu…

Dzień Kubusia Puchatka

Dzień Kubusia Puchatka 
Kubuś Puchatek to nasz przyjaciel,
gdy widzi miodek to w górę skacze.
Wtedy ma humor, wesołą minkę
i głaszcze swój brzuszek wielki jak piłkę…”



18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. Dzień ten również świętowały nasze przedszkolaki,  który obchodzony jest na pamiątkę urodzin jego twórcy – Alana Alexandra Milne’a. Bohater powieści Milne’a, amator miodku mieszkający w Stumilowym Lesie, jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń. Dzień ten był doskonałą okazją do przypomnienia przygód Kubusia Puchatka. Dzieci rozwiązywały zagadki, oglądały przygody zwierząt ze Stumilowego Lasu, układały puzzle, tańczyły i brykały ze swoim ulubionym bohaterem. Nie zabrakło również degustowania przez przedszkolaków smakowitego miodu. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne, w których królował oczywiście – Kubuś Puchatek.
Dziękujemy Ci Kubusiu Puchatku, że jesteś i zawsze z nami będziesz!:)

Dzień świątecznego swetra i popcornu

Nasze przedszkolaki z radością uczestniczyły w dniu ,,świątecznego swetra i popcornu”. Dzieci w tym dniu prezentowały się wspaniale, można już było poczuć w przedszkolu  magię świąt, oczywiście największe zainteresowanie wzbudził popcorn, którym smakowicie zajadały się wszystkie przedszkolaki. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz Radzie Rodziców ZSP 11 za tak miły i wyjątkowy dzień.

Dzień Herbaty

15 grudnia dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Herbaty. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje herbata oraz jak należy ją parzyć, aby wydobyć z niej prawdziwy smak. Dzieci poznały różne rodzaje herbat, zobaczyły przedmioty do parzenia, a także różne dodatki do herbaty np. goździki, cytryna, miód. Nie zabrakło zabaw badawczych i eksperymentów. Na koniec wszystkie dzieci ze smakiem degustowały różne rodzaje herbat. W tym dniu herbata  również świetnie sprawdziła się jako ciekawy materiał do pracy plastycznej.

 

 

Centrum Gimnastyki i Akrobatyki

,,W zdrowym ciele zdrowy duch” – wiedzą o tym doskonale przedszkolaki z grupy II, które 13 grudnia wybrały się do Centrum gimnastyki i akrobatyki ,,Gymspace” w Swoszowicach, by doskonalić swoją sprawność ruchową. Radości podczas zajęć gimnastycznych nie było końca, zaś entuzjazm wyniesiony z tego miejsca pozostał dzieciom na cały dzień. 

Dzień guzika

Guzik tu, guzik tam,
guzik krąży tu i tam.
Jak to miło i wesoło,
kiedy guzik krąży w koło…

12 grudnia swój wielki dzień mają … guziki. Nie jest to przypadkowa data, bo jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca roku, a guziki liczyło się kiedyś tuzinami, na które składa się 12 sztuk. Taki nietypowy dzień  w naszym przedszkolu był  wspaniałą okazją do realizowania zabaw podczas których przedszkolaki wspaniale się bawiły. Dzieci dowiedziały się kilku interesujących faktów o guzikach. A zabaw matematycznych, ruchowych, rozwijających spostrzegawczość i logiczne myślenie oraz plastycznych nie było końca. Taki niepozorny, mały guzik a przyniósł wszystkim tyle radości…

Warsztaty świąteczne

„Zapachniało piernikami… Zapachniało już świętami!” W tej atmosferze w grupie III odbyły się warsztaty świąteczne z udziałem dzieci i ich rodziców. Głównym celem spotkania było dekorowanie pierniczków, które potem miały trafić na kiermasz świąteczny zorganizowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11. Dzięki wspaniałej organizacji rodziców oraz zaangażowaniu wszystkich obecnych, dużych i małych, udało się stworzyć niepowtarzalne piernikowe „arcydzieła”. Dodatkowo przedszkolaki miały okazję pochwalić się zaśpiewaniem kilku nowo poznanych świątecznych piosenek i pastorałek. Dziękujemy za miłe spotkanie!

Wizyta Świętego Mikołaja – 6 grudnia 

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Dzieci nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było z daleka. I już wiadomo było, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom przekazał piękne prezenty (przygotowane przez rodziców). Serdecznie dziękujemy dyrekcji ZSP nr 11 za wspaniałą oprawę tego wyjątkowego i szczególnego dnia dla każdego dziecka. 

 

Andrzejki 2023

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który jest aktualny do dziś. To czas czarów, wróżenia, przepowiadania przyszłości. Nasze przedszkolaki również chętnie wzięły udział w różnorodnych zabawach i wróżbach, podczas których dowiedziały się m. in. co je czeka w najbliższym czasie, jaki zawód wybiorą, jak będzie miał na imię ich wybranek lub wybranka. Oczywiście, wszystko należy potraktować z przymrużeniem oka, czas pokaże, co się naprawdę wydarzy. Całości dopełniały wspaniałe stroje wróżek, czarownic i czarowników, a przedszkole w tym dniu zamieniło się w prawdziwie magiczną „krainę”.

 

Wspólne zabawy plastyczno – muzyczne z klasą I b

Przedszkolaki z grupy I zostały zaproszone przez p. Beatę Miąsko do wspólnych obchodów „Dnia Pluszowego Misia”. Wraz z uczniami z klasy I b nasze najmłodsze przedszkolaki miały okazję podwójnie świętować dzień najmilszego przyjaciela każdego  dziecka – dzień pluszowego misia.  Wspólne zabawy muzyczno – plastyczne świetnie zintegrowały dzieci, oczywiście najwięcej radości miały, te przedszkolaki, których rodzeństwo uczęszcza to tej klasy:) Serdecznie dziękujemy pani Beacie za zaproszenie i czekamy na kolejne;)

Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
Z tej okazji w dniu 24 listopada  przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim „milutkim przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe… Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów.  Wykonały wiele ciekawych prac plastycznych.
Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Wspaniałą niespodzianką w tym wyjątkowym dniu było wręczenie przedszkolakom  od Dyrekcji małych, uroczych pluszowych misiów, które sprawiły dzieciom najwięcej uśmiechu i radość, to z pewnością była największa atrakcja tego dnia! Serdecznie dziękujemy:)

Centrum Edukacji Lotniczej na lotnisku w Balicach 

Dnia 23 listopada  2023 r. grupa II i III z naszego przedszkola wybrała się do Centrum Edukacji Lotniczej zlokalizowanego na lotnisku w Balicach. Małopolskie lotnisko imienia Jana Pawła II skrywa w sobie unikatową placówkę jaką jest Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. To dzięki niej najmłodsi mogą poznać, jak na co dzień działa lotnisko oraz jakie procedury na nim obowiązują, ale też uzyskać ogrom informacji, które przydadzą się przez całe życie! Mowa tu o tym, jak spakować swój bagaż podręczny, jak zachować się przy wejściu na pokład samolotu, czy jak bezpiecznie podróżować. Podczas wycieczki dzieci miały okazję pod patronatem przewodnika zwiedzić taras widokowy lotniska. Przedszkolaki mogły przyjrzeć się z bliska jak lądują samoloty oraz wysłuchać opowieści przewodnika na temat samolotów. Następnie w Centrum Edukacji Lotniczej czekał na dzieci teatrzyk o Jasiu i jego lotniczej podróży, miały niebywałą okazję zapoznać się z robotem pracującym na lotnisku oraz zobaczyć jak wygląda odprawa celna przy użyciu urządzeń do prześwietlania oraz kontroli metali. Przedszkolaki odwiedziły strefę konwersacji ,,Cites”, która skupia uwagę na problematyce zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Kolejno dzieci były w sali samolotowej, gdzie mogły poczuć się jak w prawdziwym samolocie, siadając na prawdziwych fotelach lotniczych. Tutaj poznały zasady panujące na pokładzie podczas lotu. Dzięki pobytowi w Centrum Edukacji Lotniczej przedszkolaki poznały jak funkcjonuje lotnisko oraz przeżyły ciekawą lotniczą przygodę.

„Dzień Czarnego Kota”

21 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Dzień Czarnego Kota”, z tej okazji przedszkolaki z grupy I zamieniły się w urocze koty. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Przedszkolaki po takich nietypowych zajęciach z ,,czarnym kotem” jeszcze bardziej polubiły tego miauczącego zwierzaka  Nie myślcie, że zawsze czarny kot przynosi pecha. Tym razem przyniósł wiele radości zwłaszcza przedszkolakom:)

Śniadanie Montessori

 

W listopadzie w grupie III z pomocą rodziców zostało zorganizowane Śniadanie Montessori, podczas którego dzieci miały możliwość spróbowania kolorowych, a przede wszystkim zdrowych kanapek. W tym dniu szczególną uwagę poświęciliśmy też produktom z buraka. Dzieci kosztowały kanapek z krakersów i pasty z buraka, a także popijały soczek z buraka. Przedszkolaki otworzyły się na nowe smaki. Cel został osiągnięty, a dzieci wyszły z zajęć bardzo zadowolone:)

 

Dzień Praw Dziecka 

20 listopada to dzień kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W Polsce święto to zostało ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej dla upamiętnienia przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu przypominającego prawa najmłodszych. Celebrując tak ważny dla siebie dzień, przedszkolaki  z grupy III przyszły ubrane na niebiesko, poznały także swoje najważniejsze prawa, oglądając film edukacyjny, rozmawiając na ten temat, czy bawiąc się w „ekspertów” od rozwiązywania problemów dzieci. Na koniec przedstawiły na rysunkach swoje ulubione prawa, m. in. prawo do nauki i zabawy.

Wizyta Strażaków OSP z Wieliczki – 20 listopada 

 

Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili przedszkolaków z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wielki, czerwony wóz strażacki, do którego każde dziecko mogło wejść. Przedszkolaki z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu. Dziękujemy również tacie Szymona z grupy I za zorganizowanie tak miłego spotkania  z wyjątkowymi gośćmi.

 

Dzień Postaci z Bajek w naszym przedszkolu

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią ale także przekazują ważne prawdy życiowe. 

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. W tym roku szkolnym postanowiliśmy połączyć obchody Dnia Postaci z Bajek z zabawą andrzejkową. Z tej okazji 17 listopada dzieci z naszego przedszkola wyruszyły w podróż do krainy bajek. Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek obfitowały w różnorodne  zabawy muzyczne,  ruchowe, taneczne oraz konkursy nawiązujące do tradycji andrzejkowych. Przedszkolaki przebrane  w bajkowe stroje, wyglądały uroczo:) Był to dzień bardzo kolorowy  oraz wesoły.

KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

W miniony piątek (17 listopada) odbył się konkurs pieśni patriotycznej w Samorządowym Przedszkolu nr 35 w Krakowie. Hania z grupy III była przedstawicielem naszego przedszkola śpiewając piosenkę „Polska zachwyca mnie”. Po raz kolejny nasi wychowankowie wykazali się  wspaniałą postawą patriotyczną. Gratulujemy Hani odwagi, zaangażowania a przede wszystkim wyjątkowego wykonania utworu. Brawo!

Małe Miasto – Wielka Wyobraźnia

 

15 listopada przedszkolaki z grupy I uczestniczyły w wycieczce do ,,Małego Miasta – Wielkiej Wyobraźni” przy ulicy Wileńskiej w Krakowie. To kryte miasto wielkości dziecka wyposażone w różnorodne zabawki oraz kostiumy, aby pobudzić radość z wyobraźni podczas zabawy i nauki. Interaktywne środowisko do zabawy niesamowicie spodobało się najmłodszym przedszkolakom, wspaniale wchodziły w różne role społeczne, odrywały scenki z życia codziennego. Zabawy nie było końca… Już zdecydowanie widzimy potencjał na przyszłych strażaków, policjantów czy weterynarzy 😉

WARSZTATY CERAMICZNE

 

Dzieci z naszego przedszkola w listopadzie uczestniczyły w warsztatach ceramiczny w Centrum Kultury Podgórza – Klubie Aleksandry o tematyce bożonarodzeniowej. 
Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia dzieciom autentyczną frajdę.
Efektem  zabawy przedszkolaków  z gliną pod czujnym okiem pani Łucji były gwiazdki, aniołki oraz Mikołaje. 

 

DZIEŃ JEŻA

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, książeczkach, dlatego nasze przedszkolaki włączyły się w obchody tego nietypowego święta. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozwiązywania zagadek o jeżach. Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez wysłuchanie wierszy o tych sympatycznych zimowych śpiochach. Przedszkolaki oglądały książeczki, wesoło bawiły się i tańczyły przy muzyce oraz piosenkach o jeżach, uczestniczyły w zabawach matematycznych w których oczywiście ,,królował” jeż. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia w przedszkolu dzieci wykonały jeże przy wykorzystaniu różnorodnych technik plastycznych oraz materiałów.

WYSTĘP Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

„ Dzisiaj wielka jest rocznica
jedenasty listopada.
Tym co zmarli za ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to bowiem zawdzięczamy
wolność – polską mowę w szkole
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.”

[L. Wiszniewski „Jedenasty listopada”]

W czwartek 9 listopada, tuż przed obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przedszkolaki z grupy III wystąpiły w programie słowno-muzycznym podczas uroczystego apelu dla klas 1-4 oraz przedszkola.  Choć tematyka jest trudna, dzieci już podczas etapu przygotowań bardzo zaangażowały się w podjęte działanie. Najpierw z zaciekawieniem poznawały dzieje naszej Ojczyzny, te bolesne, tragiczne, kiedy to Polski nie było na mapie świata, oraz współczesne, bardziej spokojne, szczęśliwe, w których nikt nie jest prześladowany za to, że jest Polakiem i mówi w języku polskim. Znajomość historii swojego kraju bardzo pomogła dzieciom we wcielaniu się w role: żołnierzy polskich, trzech zaborców, Polski i orła białego oraz małych Polaków i Polek. Z wielkim wzruszeniem zostały odśpiewane podczas apelu m. in. „Rota” – ważna pieśń patriotyczna z czasów zaborów oraz „Mazurek Dąbrowskiego” – hymn Polski. Wierzymy, że taka „lekcja” patriotyzmu pozostanie w sercach najmłodszych pokoleń na zawsze. Jest to również hołd złożony tym, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę! Pamiętamy i dziękujemy bohaterom Ojczyzny!

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW NA CMENTARZU

Jesień to czas zadumy, refleksji  oraz pamięci o osobach zmarłych oraz tych, którzy stracili swoje życie w obronie naszego kraju. Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych oraz  uczuć patriotycznych 2 listopada przedszkolaki wybrały się na spacer na pobliski  cmentarz parafialny,  aby oddać hołd zmarłym żołnierzom  i zapalić znicze.

Mata interaktywna 

Nasze przedszkole zostało niedawno wyposażone w nowoczesną pomoc edukacyjną, jaką jest mata do podłogi interaktywnej. Nie da się ukryć, że zabawa na niej sprawiła dzieciom wiele radości. Pomimo deszczu za oknem, przedszkolaki z grupy II i III chętnie testowały nowe gry i działania, które zachęcały do podejmowania różnorodnych wyzwań i aktywności. Śmiechu i pozytywnych emocji nie było końca! Dzieci nie tylko sprawdzały swoją wiedzę, zgadując na przykład odgłosy wybranych zwierząt, ale również mogły wykazać się umiejętnością gry w piłkę (jak na prawdziwym boisku), bądź zręcznością w łowieniu rybek przez meduzy, czy w rzucie woreczkiem do celu. Zabawa na macie mocno angażowała i dyscyplinowała nawet największe „wiercipięty” J. Na pewno jeszcze nie raz, wykorzystując podłogę interaktywną, nasze przedszkolaki będą się na niej uczyć, bawić bądź doświadczać niezwykle trudnej sztuki relaksacji! Dziękujemy za wspaniały prezent!

Wycieczka na Komisariat Policji Autostradowej 

24 października przedszkolaki z grupy II i III uczestniczyły w wycieczce na Komisariat Autostradowy Policji w Krakowie  – Balicach.  Komisariat ten, został otwarty w 2004r. i był drugim tego typu specjalistycznym komisariatem ruchu drogowego w Polsce. Stacjonujący tam funkcjonariusze nadzorują prawie 80 -kilometrowy odcinek autostrady na trasie Kraków – Katowice.  Przedszkolaki mogły chociaż przez chwilę zaobserwować prace policjantów oraz poznać specyfikę funkcjonowania takiego komisariatu. Dzieci dowiedziały się również, iż policja autostradowa szczególnie zwraca uwagę, że niedostosowanie prędkości do warunków drogowych, brawura i liczne prace remontowe prowadzone w wielu miejscach przyczyniają się do wzrostu liczby wypadków. 
Bardzo dziękujemy Mamie Jakuba S. z grupy II za zaproszenie i pomoc w organizacji wycieczki. 

HISTORIA O TALENTACH

,,Historię o talentach”  zaprezentowali naszym przedszkolakom 19 października  aktorzy Teatru Eden z Wieliczki. 
Sztuka przedstawia historię Króla, który postanowił na kilka dni wyjechać z Królestwa. Na czas swojej nieobecności pozostawił złoto swoim sługom i nakazał im je pomnożyć. Czy po powrocie był zadowolony z tego jak słudzy wywiązali się z powierzonego zadania?
Spektakl wytłumaczył młodym widzom co to znaczy, że ktoś ma talent i dlaczego warto go rozwijać. Codziennie jest odpowiedni czas na sumienne wykonywanie swoich obowiązków, ale również na chwile beztroski i zabawy. Tego też nie zabrakło w czasie spektaklu.

Pasowanie na Przedszkolaka 

Pasowanie na Przedszkolaka to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę  z przedszkolem.
19 października w grupie I odbyło się takie Pasowanie na Przedszkolaka.  Dzieci po raz pierwszy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie oraz  taneczne na szerszym forum. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie a Pani Dyrektor Urszula Kozińska dokonała uroczystego aktu  pasowania. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia wręczyła każdemu dziecku dyplom oraz upominek. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz Radzie Rodziców za przygotowanie upominków dla dzieci, a naszym najmłodszym przedszkolakom gratulujemy odwagi oraz wspaniałego występu, życzymy samych sukcesów w przedszkolu i poza nim.smile

,,Dzień Dyni”

Dynie małe, dynie duże,
dynie w dole, dynie w górze,
dynie z lewej, dynie z prawej,
dynie kręcą się w zabawie.


18  października w naszym przedszkolu odbył się Dzień Dyni. Przedszkolaki  uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola dynie i  ubrały się na kolor pomarańczowy. „Dzień Dyni” pozwolił wszystkim przedszkolakom  poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił ich wiedzę na temat tego niedocenionego warzywa. Dzieci wzięły  udział w różnorodnych  zabawach z udziałem dyni.  Miały możliwość degustować  różnych przysmaków przygotowanych z dyni. Było pomarańczowo, smakowicie i oczywiście wesoło:)

Dzień Przedszkolaka –  20 września

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju oraz edukacji dzieci, ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
W naszym przedszkolu, tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek oraz atrakcji. Przedszkolaki zostały  zaproszone do wspólnych zabaw,  konkursów tańców i plastycznej kreatywności. Radość, śmiech i entuzjazm świadczyły o wspaniałej zabawie:)
Wszystkim przedszkolakom tym małym i dużym, życzymy samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą oraz niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. 
Niech Wasze wszystkie marzenia się spełniają:))))

DZIEŃ KROPKI

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży oraz  dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.
Ten dzień w przedszkolu wypełniony był kolorowymi kropkami, które nieustanie występowały jako „główne bohaterki” w licznych zabawach ruchowych, tanecznych, rytmicznych, muzycznych, matematycznych oraz plastycznych. 

Pierwsze dni w przedszkolu

Wrzesień –  rozpoczynamy nowy przedszkolny rok,
witamy przedszkole, to nasz kolejny skok.
Nasze panie na nas czekają, pięknie się do nas uśmiechają.
Kraina przygód się otwiera i wszystkie dzieci w podróż zabiera.
Teraz codziennie w naszej krainie nic ciekawego nas nie ominie.
Będziemy śpiewać, czytać, malować, bawić się, tańczyć, z klocków budować.
Będziemy siebie wzajemnie szanować. 
Będziemy ćwiczyć, liczyć konstruować, relacje rówieśnicze budować
a przede wszystkim dziecięce marzenia realizować!

Turniej wiedzy o Krakowie

W dniu 26.04 Tosia Kuchta i Alicja Foryś wzięły udział w Turnieju wiedzy o Krakowie. Konkurs był zorganizowany przez Samorządowe Przedszkole nr 154 w Krakowie. Dziewczynki pięknie zaśpiewały piosenkę ” Przyleciał ptaszek z Łobzowa”, a także wykazały się wiedzą o Krakowie podczas quizu. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności plastyczne i stworzyly niesamowitego smoka Wawelskiego. Podczas konkursu panowała wspaniała atmosfera. Wszyscy uczestnicy wyszli do domu z uśmiechem na ustach, a naszym przedszkolakom serdecznie  gratulujemy zdobycia 2 miejsca w turnieju.

Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od ponad 30 lat. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ!
Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Dlatego dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci a także ich recykling. Przedszkolaki próbowały ocenić co czuje Ziemia gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa gdy jest niszczona. Wybraliśmy się też w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Oczywiście nie zabrakło pięknych prac plastycznych wykonanych rękami dzieci o tematyce ekologicznej. 

Warsztaty podróżnicze o Indiach

We wtorek, 18 kwietnia, przedszkolaki z grupy III razem z uczniami z młodszych klas szkoły podstawowej uczestniczyły w warsztatach podróżniczych. Tematem zajęć były Indie. Opowiedział o nich dzieciom pan podróżnik, który odwiedził osobiście ten ciekawy i bogaty kulturowo oraz religijnie kraj. Swe opowieści uwiarygodnił slajdami i gadżetami pochodzącymi z Indii. Dzieci dowiedziały się między innymi, że kraj ten leży w Azjii Południowej nad rzeką Ganges i jest najludniejszym państwem świata. Życie tam nie należy do najłatwiejszych, w wielu domach panuje bieda, także higiena nie jest „mocną” stroną jej mieszkańców. Podróżnik opowiedział również nieco o kulturze i religii Hindusów. Interesujące są też tradycyjne stroje kobiet, zwane sari. Założenie całego stroju nie jest wcale taką łatwą czynnością, o czym przekonała się jedna z uczennic, zawijając wokół swojej talii ten 5-metrowy i szeroki na 1 metr pas materiału. Cała „opowieść” podróżnika o Indiach była bardzo interesująca i inspirująca. Być może w głowach niejednego dziecka wtedy zrodziło się marzenie o podróżach po całym świecie, nie tylko do Indii? A może to marzenie komuś w przyszłości się spełni? Kto wie?!

4 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Marchewki, w naszym przedszkolu był to dzień marchewkowy, pomarańczowy, zdrowy oraz witaminowy. W tym dniu przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce, jak bardzo jest zdrowa, jak wiele zawiera cennych witamin i składników odżywczych, iż korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Warto pić także sok z marchwi, bo to witaminowa „bomba”. Ten dzień wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi, chrupaniem surowych marchewek, próbowaniem marchewkowego soku a także degustacją marchewkowych specjałów przygotowanych przez rodziców. Drodzy rodzice – dziękujemy :))) Pragniemy również zaznaczyć, iż  dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się oraz rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

„Dzień wiedzy o autyzmie”
Dzieci z grupy III wykonały wspólny plakat – odbijając niebiskie rączki w ramach akcji; „Jesteśmy różni, ale równie ważni”. Celem zajęć była chęć podnoszenia świadomości społecznej dotyczącej spektrum Autyzmu oraz zespołu Aspergera, kształtowanie postaw społecznych u dzieci, uświadomienie najstarszym przedszkolakom obecności osób niepełnosprawnych w najbliższym otoczeniu.

 

Światowy Dzień Wody 
22 marca  dzieci z  naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Wody. To międzynarodowe święto, ustanowione przez ONZ, które ma uświadamiać, jak wielki wpływ ma woda na życie ludzi, zwierząt i roślin na Ziemi. W tym dniu  postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. W czasie zabaw badawczych dzieci miały okazję bliżej przyjrzeć  się wodzie. Przedszkolaki badały rozpuszczalność różnych substancji w wodzie oraz co pływa, a co tonie. Rozwiązywały zagadki, rozpoznawały odgłosy deszczu, strumyka, burzy, morza… Wykonały różnorodne prace plastyczne.  Przedszkolaki wiedzą, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę.

 

„Pola nadziei” 
Dzieci z naszego przedszkola również włączyły się w ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”. Celem udziału w akcji jest nie tylko pozyskiwanie środków finansowych na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, ale także uwrażliwienie dzieci na potrzeby ciężko chorych, cierpiących ludzi. Przedszkolaki wykonały rożnymi technikami plastycznymi żonkile – kwiat ten jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Ten żółty kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy. W przedsięwzięcie to aktywnie zaangażowały się dzieci ze wszystkich grup wiekowych. A następnie udały się z kwiatami na przedszkolny pochód. Dla przedszkolaków Pola Nadziei to radość pomagania.

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to pierwszy dzień wiosny a także Dzień Kolorowej Skarpetki. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola w skarpetkach nie do pary, na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Należy wspomnieć, iż ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości.

Kompozytor – kto to taki?
17 marca po raz kolejny w naszym przedszkolu gościła Mobilna Filharmonia z wiosennym koncertem, podczas którego zostało wyjaśnione dzieciom znaczenie słowa kompozytor. Wraz z muzykami udaliśmy się z wizytą do słynnych wirtuozów i twórców muzyki jakimi byli; Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach czy Fryderyk Chopin. Przedszkolaki poznały słynne dzieła kompozytorów, a także ciekawe historie z ich życia. Na koniec dzieci przeniosły się do prawdziwej szkoły muzycznej i mogły spróbować zagrać na wiolonczeli, wykazały niezwykłe umiejętności. Brawo!:)

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
17 marca obchodziliśmy Dzień Św. Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. Obowiązującym kolorem tego dnia była zieleń, nawiązująca do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizująca koniczynę. Na zajęciach dzieci poznały legendę o św. Patryku – patronie Irlandii, zwyczajach i symbolach związanych z tym świętem. Dzieci dowiedziały się jak wygląda flaga tego kraju, poznały małego skrzata o imieniu – Leprechaun, który, jak głosi legenda, ukrywa złoto na końcu tęczy. Świetnie bawiliśmy się przy dźwiękach irlandzkiej muzyki a na koniec przedszkolaki wykonały prace plastyczne nawiązujące do symboli Irlandii. 

 

Występ Przedszkolaków podczas Dnia Otwartego szkoły.

Dzień motyla 

Na skrzydełkach barwny pyłek,
Jaki piękny jest motylek,
Fruwający kwiatuszek,
Pląsa po łące jak duszek.

Dzień Motyla przypada dokładnie 14 marca. Motylom zawdzięczamy warzywa i owoce, które spożywamy. To właśnie te owady obok pszczół zapylają najwięcej roślin. My również postanowiliśmy uczcić ten dzień, ponieważ uważamy, że motyle to jedne z piękniejszych owadów. Celem zajęć w tym dniu było rozbudzenie zainteresowań przyrodą oraz wzbogacenie wiedzy na temat motyli. Przedszkolaki poznały wygląd i nazwy motyli, które można spotkać na naszych łąkach. Dzieci z grupy III rozwijały umiejętności logicznego myślenia podczas kodowania z „motylami” oraz wykonywały różnorodne prace plastyczne. 

Bonjour, salut, s’il te plaît, merci … „Panie Janie, panie Janie …”, lecz nie po polsku, ale po francusku, czyli „Frère Jacques”. To dało się słyszeć we wszystkich grupach przedszkolnych podczas Dnia Francuskiego. Dzieci ponadto poznały najważniejsze informacje dotyczące Francji, podjęły próby budowli wieży Eiffla z klocków, malowały, wyklejały flagę, zaprojektowały szykowne berety oraz zatańczyły popularny we Francji taniec. A nad wszystkim czuwała wolontariuszka Marie, rodowita francuska 😊

Dzień Kobiet

 
8 marca w naszym przedszkolu swoje święto miały wszystkie Panie – te duże i te małe. Obchodziliśmy Dzień Kobiet. Wszystkie Panie wychowawczynie, panie pomoc i pani kucharka otrzymały piękne bukiety kwiatów. W każdej grupie chłopcy wręczyli dziewczynkom drobne upominki. Zaśpiewali też 100 lat. Dzieci nie zapomniały też o swoich mamach, dla których wykonały piękne papierowe kwiaty. Warto dla takich chwil być kobietą.

Dzień leniucha

3 marca obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień leniucha” – świetna okazja by założyć swoją ulubioną pidżamkę, zabrać ukochanego jaśka i mięciutką przytulankę. Dzieci przebrały się w piżamy, szlafroki i chodziły w kapciach po przedszkolu. Tematem zajęć były marzenia senne dzieci, które uwieczniły na swoich rysunkach. Słodkiemu lenistwu nie było końca. Było wylegiwanie się na dywanie i wspólne oglądanie bajek, dobra zabawa i przytulanie rzecz jasna.

Konkurs recytatorski

Któż z nas nie zna wierszy Jana Brzechwy, np. „Kaczka dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, „Samochwała”, „Tygrys”, „Kokoszka smakoszka”?! Na tych tekstach wychowywały się i wychowują w Polsce młode pokolenia. Mimo, że utwory powstały kilkadziesiąt lat temu, to wciąż są aktualne i niezwykle przez dzieci lubiane. Mając to na uwadze, także realizując kolejne zadanie z projektu pt. „Co słonko widziało – na dziecięce kłopoty… Brzechwa”, wychowawczynie z grupy III zorganizowały w przedszkolu Konkurs Recytatorski pt. „Jan Brzechwa – dzieciom”. Konkurs ten okazał się bardzo emocjonującym wydarzeniem, w którym wzięło udział dwanaścioro uczestników z wszystkich grup. Przedszkolaki z pomocą rodziców nauczyły się na pamięć swojego ulubionego wiersza lub wierszy i zaprezentowały je podczas występu. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci poezją oraz popularyzacja czytelnictwa. Nasi wychowankowie udowodnili, że posiadają zdolności recytatorskie i aktorskie zarazem J). Wszyscy uczestnicy za piękną recytację
i udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie swoich pociech, a dzieciom za piękny występ i odwagę, jaką wykazały się, recytując swoje wiersze przed publicznością J).

„Jak Rumcajs Cypiska uratował”
Dzieci z naszego przedszkola 15 lutego udały się do Kina Kijów na spektakl teatralny pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”, organizowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane! Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Uśmiechy, gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną. Należy również zaznaczyć, iż dzieci  z grupy I,  doświadczyły swojego pierwszego przedszkolnego wyjazdu, były niesamowite, spisały się na medal. Gratulujemy debiutu Drogie Przedszkolaki :)))  

Projekt „Dookoła Polski”

W roku szkolnym 2022 /2023 nasze przedszkole bierze udział projekcie pt. „Dookoła Polski”. Celem projektu jest krzewienie w dzieciach idei lokalnego patriotyzmu oraz miłości do ojczyzny. W każdym miesiącu przedszkolaki z grupy III poznają wybrany region (lub regiony) Polski i podejmują różnorodne aktywności, zadania inspirowane historią, legendami, czy ważnymi miejscami z różnych regionów Polski. Po zapoznaniu się z danym regionem dzieci umieszczają na planszy właściwy jej fragment, który po zakończeniu projektu stanie się mapą Polski podzieloną na poszczególne województwa. Dzieci z wielkim zaangażowaniem realizują zadania, chętnie poznają historię i zabytki swojego kraju zamkniętą w legendach, opowieściach, zabawach, wirtualnym poznawaniu wielu ciekawych miejsc. Trzeba przyznać, że Polska ma naprawdę piękną i bogatą tradycję, kulturę. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami i mieszkamy w tak interesującym kraju. 

„Dzień zebry”
Zebra czarne paski ma,
po sawannie sobie gna.
Wszystkie dzieci dobrze zna,
parska głośno IHAHA.
Zebra białe paski ma,
kopytkami szybko gna.
Wszystkie dzieci dobrze zna,
parska głośno IHAHA. 
Zebra – biała w czarne, czy czarna w białe pasy? Międzynarodowy Dzień Zebry obchodzimy 31 stycznia. Święto to zostało ustanowione w celu ochrony tych pasiastych zwierząt. W tym dniu nasze kochane przedszkolaki nie tylko poszerzyły wiedzę i wiadomości na temat tych ciekawych zwierząt ale również wykonywały ciekawe prace plastyczne.  

27 stycznia w naszym przedszkolu odbył się nietypowy bal karnawałowy – bowiem w całości został  poświęcony zdrowej żywności w ranach edukacji zdrowotnej w przedszkolu. Rodzice przygotowali wspaniały owocowo – warzywny poczęstunek dla przedszkolaków. Dzieci miały możliwość degustacji warzyw i owoców. Rozpoznawały owoce po smaku. Piły też zdrowe soki bez cukru. Przedszkolaki uczestniczy w różnorodnych zabawach ruchowych, sportowych, plastycznych czy  matematycznych , oczywiście wszędzie  królowała zdrowa żywność!  Musimy również zaznaczyć, iż Rodzice nie tylko przygotowali wspaniałe zdrowe przysmaki dla swoich pociech, lecz  zaangażowali się w przygotowanie pięknych strojów dla dzieci. Gratulujemy Drodzy Rodzice  pomysłowości, kreatywności a przede wszystkim zaangażowania w przygotowanie balu. Dziękujemy:)))

W styczniu dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w lekcji astronomii. W mobilnym planetarium przedszkolaki mogły zobaczyć Układ Słoneczny oraz  nauczyć się nazw planet. Dostrzegły również gwiazdozbiory i dowiedziały się czym się od różnią od siebie oraz jak się nazywają. Przedszkolaki choć przez chwilę mogły poczuć się jak na orbicie ziemskiej i obserwować codzienne czynności astronautów w stanie nieważkości. 

 

18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, dlatego nasze przedszkole z radością świętowało urodziny tego przyjaznego Misia.
Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w sportowych, matematycznych oraz plastycznych „Kubusiowych” zabawach. Chętnie słuchały opowiadań, których głównym bohaterem był Puchatek i jego przyjaciele. Rozwiązywały także zagadki o mieszkańcach Stumilowego Lasu i śmiało dzieliły się wiedzą na ich temat. Okazało się, że tego niezwykle przyjaznego, ale nieco niezdarnego puchatego misia, kochają wszystkie dzieci w naszym przedszkolu. Przedszkolaki, oczywiście również w tym dniu posmakowały ulubiony przysmak – naszego  Drogiego Misia – miód – było smakowicie:).

„Gliniane wytwory – warsztaty ceramiczne”
Przedszkolaki z wszystkich oddziałów przedszkolnych udały się do centrum Kultury Podgórza – Klubu Aleksandry na zajęcia ceramiczne. Prowadząca zajęcia, Pani Lucja, wprowadziła dzieci w niezwykły świat ceramiki, opowiedziała o właściwościach gliny oraz omówiła etapy powstawania gotowego produktu ceramicznego. Po części teoretycznej zaprosiła dzieci do wykonania glinianych cudów. Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia oraz cierpliwości. Rozwija sprawność manualną dziecka. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a przede wszystkim jest wspaniałą zabawą. Efektem naszej zabawy z gliną pod czujnym okiem Pani Lucji są niezwykłe artystyczne wytwory:)

„Jonasz i niezwykła ryba”

W poniedziałek, 12 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy Teatr Eden. Dzieci miały okazję zobaczyć spektakl pt.: „Jonasz i niezwykła ryba”. Było to barwne przedstawienie, w którym prostym językiem opowiedziano historię Jonasza – człowieka uczciwego, ale nie zawsze posłusznego. Spektakl pokazał niezwykłe przygody bohatera – jego życie w mieście, podróż statkiem oraz przebywanie w brzuchu ryby.
Adaptacja tej biblijnej historii nauczyła dzieci, że każdy może popełniać błędy – ważne jednak, by umieć się do nich przyznać i przeprosić. Ważnym przesłaniem płynącym z teatrzyku było również pokazanie jak istotne w życiu każdego człowieka jest bycie posłusznym a także umiejętne słuchanie starszych i przebaczenie:)

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w przedszkolu

Dnia 6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj. Pomimo braku śniegu przybył do przedszkola. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Po śniadaniu przedszkolaki poznały  legendę o św. Mikołaju, a następnie  spotkały się z miłym gościem. Dzieci powitały Św. Mikołaja wierszem i piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku. Bardzo dziękujemy rodzicom za piękne świąteczne przebrania dzieci, przygotowanie upominków dla swoich pociech oraz szczególnie dziękujemy Pani dyrektor  Urszuli Kozińskiej i Pani wicedyrektor Ewelinie Klimek – Kupiec za wspaniałe funkcjonalne zabawki dla każdej grupy:))) Radości z zabawek nie było końca… 

Siedzę cichuteńko
patrzę na okienko
poruszyły się zasłonki!
chyba już go widzę!
chyba już go słyszę, zabrzęczały
jego sanek dzwonki
Dzyń. Dzyń. Dzyń
Mikołaju Święty
Dzyń. Dzyń, Dzyń
przynieś nam prezenty

„Sensoryczny spacer”

Łaskocze …, twarde …, miękkie …, ciepłe …, mokre … i wiele innych odczuć towarzyszyło dzieciom z grupy I podczas spaceru ścieżką sensoryczną. A jakiż przyjemny i zaskakujący efekt dały kamienie, które całą noc wygrzewały się przy przedszkolnym kaloryferze 
Edyta Łaszczyk

Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada przedszkolaki ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ukochanego misia. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce. 
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to „wielkie misiowe przyjęcie” zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas:)

 

Warsztaty „Święta, Święta”
…W okresie przedświątecznym jesteśmy wręcz atakowani milionami ofert tandetnych ozdób choinkowych. Czy naprawdę tradycją były „tony” plastiku na naszych choinkach? Święta to wspaniały czas tradycji i spotkań z rodziną. Być może właśnie  to najlepszy moment na rozmowy o przyszłości… na przykład o przyszłości  naszej planety. Właśnie od takiego stwierdzenia zaczął pan Michał warsztaty w naszym przedszkolu 24 listopada z cyklu „Eko – Chatka”.  Na praktycznych zajęciach dzieci, dowiedziały się nie tylko jakie są tradycje świąteczne, jak wykonać ekologiczne ozdoby choinkowe, ale również  rozwijały świadomość ekologiczną i umiejętności manualne oraz wykonały własne choinki na bazie drewnianego „ekologicznego” materiału.  

Bal andrzejkowy Rock i Rock and Roll
23 listopada odbyła się w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa w stylu rock i rock and roll. Przedszkolaki wyglądały niesamowicie, a zabawy taneczne i liczne konkursy dały wszystkim dużo radości. Serdecznie dziękujemy rodzicom za kreatywność i wspaniałe pomysły na przebrania dla dzieci:)))

„Dzień kredki”
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
Namalują wszystko to, co chcę!”…

22 listopada obchodzimy „Dzień Kredki”. Każde dziecko kiedyś rozpoczyna swoją przygodę z kolorowymi kredkami. Rysowanie rozwija wyobraźnię, zachęca dzieci do zabawy i towarzyszy im przez cały okres nauki i zabawy. Rysowanie to również wielka frajda i ważny trening dla małego dziecka. Do tego uczy twórczego myślenia. Za pomocą kredki najmłodsi mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą.
W naszym przedszkolu przedszkolaki wspólnie świętowały „Dzień Kredki”. Celem zabawy było zapoznanie i utrwalenie kolorów, integracja grup, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Kredki wykorzystaliśmy nie tylko do rysowania i kolorowana, ale również do zabaw matematycznych, rytmicznych oraz ruchowych. Był to bardzo wesoły i kolorowy dzień:)

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia w szczególny sposób uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Odbyły się zajęcia tematyczne, podczas których dzieci z zerówki dowiedziały się jakie mają prawa, gdzie są one zapisane, a także co to jest UNICEF i kto dba o przestrzeganie praw dziecka. Cała grupa stworzyła plakat oraz ubrała się w kolorze niebieskim, aby solidaryzować się ze wszystkimi dziećmi świata.

W dniu 17 listopada Julia z grupy III wzięła udział w konkursie pieśni patriotycznej; „Polskie drogi ku wolności z pieśnią na ustach”. Julia przedstawiła interpretacje muzyczną piosenki „Co to jest niepodległość”. Dziewczynka pięknie wykonała utwór i otrzymała za nie wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy Julii:)

„Dzień czarnego kota”
Dzień 17 listopada w naszym przedszkolu obfitował w zajęcia przyrodnicze, plastyczne, wesołe zabawy muzyczno-ruchowe i konkursy, w których główną rolę odgrywał czarny kot ze względu na swoje święto – „Dzień Czarnego Kota”.
Czerń postrzegana jest jako kolor magii i tajemnicy, dlatego czarne koty według różnych wierzeń i zabobonów przynoszą pecha. Jednak dla nas dzień z czarnym kotem był dniem pełnym radości i szczęścia.

Wycieczka w Fabryce Bombek 
W dniach 14 i 16 listopada grupa II oraz grupa III wybrała się do Fabryki Bombek w Wieliczce. Dzieci miały okazję do poznania procesu produkcji bombek świątecznych, a także zobaczenia na własne oczy maszyn, które pomagają w tym procesie. Panie przewodniczki z zaangażowaniem opowiadały o możliwościach jakie daje obróbka szkła podczas powstawania ozdób świątecznych. Samodzielne dekorowanie bombek przyniosło dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji. Piękne ozdoby zawisną niebawem na choinkach:)))

Spektakl narodowościowy grupy III
„11 listopada 1918 – zapamiętamy już na zawsze!” – słowa te zostały zaśpiewane przez przedszkolaki z grupy III podczas występu artystycznego poświęconego owemu wydarzeniu. Dzieci z wielką powagą i zaangażowaniem oddały hołd poległym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Pięknie recytowały swe role, tańczyły i śpiewały piosenki o charakterze patriotycznym. To ważne i budujące momenty, świadczące o tym, że duch polskości jest mocno zakorzeniony w nas – Polakach – nie ważne, czy jesteśmy dorosłymi, czy też dziećmi.

„Polski śpiewnik narodowy – śpiewamy pieśni legionowe”
Listopad to doskonała okazja, aby na nowo przeżyć momenty, kiedy Polska zabłysnęła na mapie świata. Przeddzień kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Mobilna Filharmonia zaprezentowała przedszkolakom koncert, który wypełniony był pieśniami legionowymi. Przypominając każdemu z nas,  wydarzenia, dzięki którym Polska  po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Upamiętniając ten wielki dzień jest m.in. kultywowanie tradycji  wspólnego śpiewu, gdyż „naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.  

„Dzień jeża” 
10 listopada dzieci z naszego przedszkola obchodziły „Dzień Jeża”. Celem obchodów było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci dowiedziały się również na jak długo jeże zapadają w sen zimowy. Ponadto nie mogło zabraknąć tradycyjnej zabawy „Na dywanie siedzi jeż” oraz leśnych zagadek. Na zakończenie wspaniałego dnia dzieci  wykonały „jeżykową” pracę plastyczną.

Spotkanie ze Strażą Miejską 
9 listopada w naszym przedszkolu mieliśmy okazję gościć na zajęciach pracownika Straży Miejskiej. Celem przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 
 5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Z tej okazji nauczycielki z przedszkola zorganizowały przedszkolakom „bajkowe spotkanie”, podczas którego dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Odbyły się zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Przedszkolaki bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami:)

Jesienny bal dyniowy 
25 października odbył się w naszym przedszkolu „Jesienny Bal Dyniowy”. Było kolorowo, zwłaszcza pomarańczowo, wesoło i ciekawie. Piękna jesienna scenografia oraz cudowne stroje przedszkolaków rozświetliły nam ponurą aurę za oknem. W pełni królowały przebrania dyniowe.  Tradycyjnie były tańce, brykańce, zabawy, sportowe konkurencje i dyniowy poczęstunek, wszystko na wesoło i związane z tematyką dyniową:)

Pasowanie na przedszkolaka 
20 października 2022 roku odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na przedszkolaka. Mali artyści zaprezentowali przygotowane z dużą starannością wiersze, piosenki oraz tańce. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania. Pani Dyrektor,  Urszula Kozińska, przyjęła  dzieci do  grona społeczności przedszkolnej. Wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

Wizyta w Straży Pożarnej
Dnia 11 października przedszkolaki z grupy II i III udały się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej  (JRG nr 6) przy ulicy Aleksandry 2.
Przedszkolaki w trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich, sprzęt, jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych, zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach, miały także okazję obserwacji strażaków zjeżdżających po ześlizgu strażackim. Oprócz poznania tajników pracy strażaka przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej.

To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy STRAŻAKA .

Teatrzyk Eden z Wieliczki 
Już dwukrotnie w obecnym roku szkolnym gościł w naszym przedszkolu ukochany teatrzyk Eden z Wieliczki, który w cudowny, prosty oraz zabawny sposób, przekazuje przedszkolakom wartości uniwersalne, jak: szacunek, uczciwość, sprawiedliwość, uprzejmość… Pierwszy spektakl  „Niepokonany olbrzym”, ukazuje dzieciom, że w każdym człowieku można odnaleźć dobro i że każdy zasługuje na drugą szansę. Takie cechy i wartości, jak: odwaga, chęć niesienia pomocy oraz rozwiązywania problemów bez stosowania przemocy są głównym przesłaniem teatralnego widowiska. Drugi spektakl „Ukryty skarb” wyjaśnia przedszkolakom, że prawdziwym skarbem jest rodzina oraz miłość, uczy posłuszeństwa wobec rodziców, tłumaczy małym widzom, że  to nie szata zdobi człowieka oraz wyjaśnia kim jest prawdziwy przyjaciel!

„Ranczo Artemidy”
22 września przedszkolaki z II i III grupy uczestniczyły w wycieczce na „Ranczo Artemidy” w Nowej Górze koło Krzeszowic. Organizatorzy zapewnili dzieciom niemało atrakcji. Nie każde dziecko w mieście wcześniej miało okazję zobaczyć pole orne, grządki z warzywami, czy traktor. A właśnie tam wszyscy poczuli się jak prawdziwi rolnicy. Dzieci spacerowały od grządki do grządki i z pomocą pani przewodnik odgadywały nazwy poszczególnych warzyw, roślin oraz ich przeznaczenie. Nie lada atrakcją był ich czynny udział w wykopkach. Dzieci samodzielnie zbierały z pola ziemniaki, wrzucały je  do pojemników, a potem smacznie pałaszowały, upieczone na ognisku i posypane solą. Mniam, mniam…  Jak na prawdziwych gospodarzy przystało, przedszkolaki poznały zwyczaje niektórych zwierząt wiejskich. Z wielkim zapałem wydoiły krowę (oczywiście sztuczną J), nakarmiły osiołka, zaglądnęły do kurnika i zagrody z owcami, podziwiały w klatkach okazałe pawie, papużki, a także króliki. Nie mniejszą atrakcją dla nich były przejażdżki wozem zaprzężonym w kucyki oraz na prawdziwym koniu. Dzieci odwiedziły również stajnię i zaprzyjaźniły się z jej „mieszkańcami” – konikami. Wiejską przygodę na ranczo zakłócił nieco deszcz, który przypomniał, że czas już wracać do Krakowa. Z żalem opuszczaliśmy to miejsce, ale kto wie – może tam jeszcze wrócimy…

Skip to content