Wolontariat

 

Rok szkolny 2019 /2020
Z kalendarza Szkolnego Klubu Wolontariatu

13 I – Świąteczne odwiedziny u Seniorów
Mieliśmy przyjemność ponownie odwiedzić pacjentów Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych w Krakowie, przy ulicy Wielickiej 267. Wolontariusze: Emilka L., Julia, Ania, Wiktoria, Gabrysia, Kinga, Emilka K. i Roksana wniosły wiele uśmiechu i ciepła starszym ludziom. Mieszkańcy zostali obdarowani królewskimi koronami. Dzięki orszakowym śpiewnikom, wszyscy przystąpili do rozśpiewanego korowodu kolędników, włącznie z  pracownikami: lekarzami, pielęgniarkami, psychologami. Mieszkańcy odwdzięczyli się i wspólnie śpiewaliśmy tradycyjne polskie kolędy.  
Nie obyło się bez wzruszających momentów. Dowiedzieliśmy się, że seniorzy od rana pięknie się stroili i wyglądali przez okna, oczekując naszego przyjścia. Odprowadzili nas do windy. Jak ONI byli w nas wpatrzeni! „Bardzo ładnie było. Co za miłe dziewczynki! Przyjdźcie do nas jeszcze” – powiedziała starsza pani Marysia. 
W podziękowaniu, zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, śpiewając specjalnie dla nas, wiele sentymentalnych piosenek.
Nasze spotkanie zwieńczyły wzajemne życzenia noworoczne. Wspólne kolędowanie w sali terapii zajęciowej przywołało radość Bożego Narodzenia.
Pracownikom oraz Wszystkim Mieszkańcom dziękujemy za kolejne, niezwykle miłe przyjęcie.

no images were found

Szkolny Klub Wolontariatu bierze udział w akcji „RAZEM NA ŚWIĘTA”, organizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej.
Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. Wsparcie, jakie otrzymują od nas bezdomne zwierzęta, dzieci chore onkologicznie i ich rodziny, ludzie starsi – schorowani, niepełnosprawni oraz samotni – jest najlepszym sygnałem, że nie są same i zawsze jest ktoś, kto o nich pamięta.

Bądźmy razem na Święta!

no images were found

17 XII – Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie
Starsi, schorowani ludzie często bywają sami ze swoimi myślami, oczekiwaniem na kogoś. Dlatego wolontariusze: Gabrysia, Kinga, Weronika oraz chętni uczniowie z klasy 8 C:  Mikołaj, Oliwier i Julia odwiedzając pensjonariuszy wnieśli w ich życie chwile radości. Kontakt z młodzieżą sprawił „staruszkom”  ogromną przyjemność. Były podarunki, słodkości, owoce, stroiki oraz życzenia świąteczne. I najważniejsze: wspólnie spędzony czas, bezpośredni kontakt, wzajemne spojrzenie w oczy, krótka rozmowa, pobyt w pokojach. Wolontariusze byli obecni w świetlicy podczas terapii zajęciowej i zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi. Towarzyszyło temu mnóstwo uśmiechów, radości ale i łez wzruszenia. Była to korzystna wizyta także dla młodych ludzi, którzy  uczą się tego, co w życiu jest szczególnie ważne – wrażliwości, cierpliwości, empatii i przede wszystkim bezinteresownego dzielenia się swoim czasem.
Nasze odwiedziny  to dla starszych osób prawdziwy promyk radości.
Pani Marysiu, Zosiu, Ewo!  Panie Stasiu, Włodziu, Marku – niedługo znowu Was odwiedzimy. Z kolędą. Razem zaśpiewamy.

no images were found

16 XII – Przedświąteczne spotkanie wigilijne w Domu 2019
Dla Szkolnego Klubu Wolontariatu to zaszczyt zasiąść do wspólnego wigilijnego stołu      Domu Ronalda McDonalda w Krakowie. Przedświąteczne chwile spędzone wraz z gośćmi, partnerami, dobroczyńcami, mieszkańcami, menagerami i przyjaciółmi Domu to czas wyjątkowy. Zgodnie z tradycją  wszyscy składali sobie moc życzeń,  po czym przystąpili    do posiłku. Na stołach czekała  prawdziwa uczta wigilijna: barszcz czerwony  z uszkami, pierogi, śledzie zrobione na wszystkie możliwe sposoby, sałatki, kapusta  z grzybami, serniki,  makowce, pierniki, pierniczki świątecznie zdobione, szarlotki , babki świąteczne, owoce. A wszystko to w otoczeniu pachnącej choinki, gałązek jodły, stroików świątecznych.  Widać, że takie spotkania budują wieź i wspólnotę a magia Świąt Bożego Narodzenia nadaje im wspaniały charakter polskiej tradycji.
Składamy najpiękniejsze podziękowania Wszystkim  Państwu Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom, którzy przygotowali świąteczny poczęstunek na stół wigilijny dla DOMU!
Dziękuję za życzliwość, dobre słowo, wsparcie i korespondencję.
DOBRO WRACA!

Podziękowanie dla ZSP 11 spotkanie wigilijne

no images were found

4 XII – Mikołajkowy wolontariat w DOMU!
Przed drzwiami każdego pokoju wolontariusze pozostawili niespodziankę – zimowego bałwanka.  Upominki przygotowali specjalnie dla wolontariatu dziewczynki i chłopcy z klasy 3 c z wychowawcą. Dziękujemy!

no images were found

3 XII –  Kiermasz świąteczny
Składamy serdeczne podziękowanie koleżankom i kolegom oraz wszystkim tym Rodzicom, którzy przekazali na rzecz Szkolnego Klubu Wolontariatu  jednolite stroje uczniowskie –  niebieskie koszulki z logo szkoły.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, wspierając tym samym  realizację założeń i zadań SKW.

no images were found

3 XII – Uroczyste wręczenie koszulek i woreczków wolontariuszom
Jak co roku nadchodzi ten dzień – 5 grudnia – WASZ dzień!
Z okazji
Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
pragnę Wam złożyć najlepsze życzenia
i podziękować za Wasze starania.
Dziękuję jednocześnie za wszelkie pomysły, inspiracje,
pomoc w trakcie naszych zajęć i innych działań.
Cieszę się, że możemy współpracować!
Życzę Wam satysfakcji z podejmowanych zadań
oraz sukcesów w nauce.
Bądźcie dobrymi ludźmi!
Dziękuję przede wszystkim,
że Jesteście, Pomagacie, Chcecie! 🙂

Podziękowania dla:
Pani Dyrektor za wspólnie spędzony czas, słowa i życzenia skierowane do wolontariuszy.
Pani Aleksandry, mamy Franciszka z klasy 4 b, za przekazanie z własnej inicjatywy pięknej paczki na rzecz SKW.
Pana Stanisława z HEBAN STEINHOF Sp. J. – Przyjaciela Szkolnego Klubu Wolontariatu , fundatora koszulek i woreczków dla dziewczynek i chłopców.

no images were found

27 XI – Kalendarze adwentowe już w rękach małych pacjentów

W roku szkolnym 2015/2016 Szkolny Wolontariat zapoczątkował pomysł wykonywania kalendarzy adwentowych dla dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Niezwykle cieszy fakt, że upominki dla małych pacjentów oddziałów: onkologicznego i hematologicznego przygotowywały całe rodziny. Pod kolejnymi numerkami ukryto niespodziankę na każdy dzień Adwentu. Jedni inspirowali się pomysłami z ubiegłych lat, inni wykorzystali własne pomysły. Serce i hojność włożone w przygotowanie kalendarzy sprawiły, że powstały wyjątkowe i niepowtarzalne prace.
Jesteśmy przekonani, że nasze niespodzianki sprawią dzieciom wiele radości i umilą czas oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia!
Dziękujemy za poświęcony czas i wielkie serca!
Podziękowania – PodzIękowanie dla ZSP nr 11 Fundacja Mam Marzenie,  Podziękowanie dla Wolontariatu, FRMcD – podziękowanie

no images were found

25 XI – Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
W listopadzie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariatu wspólnie z Fundacją Mam Marzenie zachęca Wszystkich do przekazywania nowych pluszowych misiów dla małych pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach onkologicznych.
Oprócz nowych maskotek można również przekazywać:
– gry planszowe, układanki,
– książki dla dzieci,
– książeczki, baśnie, bajki,
– kolorowanki,
– artykuły papiernicze,
– piśmiennicze,
– kredki,
– kartki do rysowania itd.
Wolontariusze Fundacji Mam Marzenie przekażą podarunki bezpośrednio chorym dzieciom. Część zebranych podarunków trafi także do Domu Ronalda McDonalda oraz do „naszego” Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu.
Ważne:
Ze względów higienicznych jest aby wszystkie przekazane Misie były nowe i zawierały metki. Używane maskotki nie mogą zostać wniesione na teren szpitala, a więc nie spełnią swojej misji i będą zwrócone uczniom.
Dla celów formalnych, przekazywane podarunki należy zamieścić w torebkach pakunkowych lub reklamówkach i podpisać (imię i nazwisko ucznia, klasa). Szkolny Klub Wolontariatu po przeliczeniu artykułów, przygotuje protokół przekazania.
Misie oraz inne artykuły można oddawać do koordynatora SKW – sala nr 8 (budynek główny).
Czas trwania zbiórki: od 29 października do 20 listopada 2019 r.

no images were found

28 X – Przyłączenie się do konkursu ”Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”
Ma on inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne. „Magiczne Drzewo Słodziaków” – pomoc młodszym koleżankom i kolegom z klasy I B w dekoracji sali lekcyjnej.

no images were found

21 X – w promieniach jesiennego słońca – niespodzianka dla dzieci i rodziców DOMU RMcD
Niespodzianka dla dzieci i rodziców DOMU RMcD.
16 X – szkolna zbiórka makulatury
17 – 22 X – Zbiórka karmy i artykułów rzeczowych na potrzeby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie, przy ul. Rybnej

no images were found

11 X – Sadzenie wrzosów na terenie szkoły

no images were found

11 X – Uroczyste pasowanie na ucznia – jesienne parasole w prezencie dla WSZYSTKICH PIERWSZAKÓW!

no images were found

7 X – Uroczyste rozpoczęcie pracy

no images were found

Szkolny Klub Wolontariatu
23 IX – Familiada „TOR 2019” wykonanie losów na loterię fantową w ilości 1500 sztuk!

no images were found

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W DOMU RONALDA McDONALDA i PODZIĘKOWANIE

Dom Ronalda McDonalda, Rodzice, Dzieci, Wolontariusze dziękują za dar Waszej miłości, wrażliwość i serce w pomaganiu tym, którzy sami o pomoc nie proszą. Najserdeczniej dziękujemy Wam za to, ze jesteście z nami  !!!

W dniu 19 grudnia 2018 r. Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 11 w Krakowie był gospodarzem, organizatorem i fundatorem wspaniałego rodzinnego spotkania świątecznego w Domu Ronalda McDonalda dla całej społeczności Domu Ronalda McDonalda w Krakowie.

To dzięki Wam rodzinna aura Świąt Bożego Narodzenia zagościła już w „Domu poza domem”,  przybyliście z  najpiękniejszymi życzeniami i kolędami niosącymi rodzinne ciepło i nadzieję na przyszłość, a tak bardzo potrzebne rodzicom dzieci hospitalizowanych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.  

Gościna wspólnego wigilijnego stołu w Domu, czarem smaków, zapachów tradycyjnych świątecznych specjałów przybyłych z wszystkich Waszych  rodzinnych domów sprawiła, iż dzieląc się życzeniami czuliśmy,  że możemy być zawsze razem tworząc wielką wspólnotę,  najpiękniejszą rodzinę.

Dorota Skowerska – Witek

Manager Domu

no images were found

5 grudnia – Dzień Wolontariusza!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy najserdeczniejsze życzenia Wolontariuszkom i Wolontariuszom należącym do Szkolnego Koła Wolontariatu. Cieszymy się, że wśród społeczności szkolnej jest tak wielu młodych ludzi, którzy obok siebie zauważają innych. Wasza praca i zaangażowanie są nieocenione, są przejawem szlachetnej wrażliwości, empatii i troski o dobro drugiego człowieka.

Oby nie zabrakło  Wam wytrwałości, siły i wiary w to, co robicie. Piękne jest to, że swoją postawą zarażacie innych – rodzinę, koleżanki i kolegów.

Kalendarze Adwentowe

Tradycyjnie przekazaliśmy przepiękne kalendarze adwentowe, które zostały przekazane małym pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Dla takich chwil warto podejmować takie działania. Rodzice, uczniowie, wolontariusze, którzy oddaliście kalendarze adwentowe – jesteście wspaniali!

https://www.zsp11.krakow.pl/kalendarze-adwentowe/

Gwiazdka dla Zwierzaka

Zebraliśmy karmę dla psów i kotów, koce, kołdry i różne akcesoria.  Zebrane dary zostały odwiezione do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, przy ul. Rybnej.  Wszystkim, którym los zwierząt nie jest obojętny i  zaangażowali się w tegoroczną akcję – serdecznie dziękujemy za okazane serce.

https://www.zsp11.krakow.pl/gwiazdka-dla-zwierzaka/

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji  zbieraliśmy misie oraz artykuły plastyczno – piśmiennicze,  gry, puzzle, bajki, kolorowanki. 26 listopada wolontariusze Fundacji Mam Marzenie wręczyli podarunki małym pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Fotorelację z tej wizyty można obejrzeć na Facebooku (https://www.facebook.com/FundacjaMamMarzenie/).

Pragniemy podziękować wszystkim ofiarodawcom – wspaniałym uczniom i Rodzicom! To już trzecia taka akcja zorganizowana przez Szkolny Wolontariat. Zanim Misie trafiły do dzieci – w szkole odbyła się nietypowa lekcja geografii.

https://www.zsp11.krakow.pl/dzien-pluszowego-misia/

Zbieranie liści jesiennych i prace w ogrodzie to najbardziej ekstra sezonowa nasza aktywność! Mieszkańcy Domu powiadają, że jesteśmy w tym prawdziwymi Mistrzami!

Międzykulturowe spotkanie kulinarne – Indie.

Kuchnia indyjska znana jest jako wyrazista, wykwintna i po prostu przepyszna. Każdy region Indii posiada swój własny styl gotowania i własne smaki/aromaty. Sercem i duszą indyjskiej kuchni są niewątpliwie przyprawy. Wiedza, jak ich używać pozwala uzyskać kuszące aromaty i magiczne smaki klasycznych indyjskich potraw. Wspólnie z gośćmi z Indii przygotowaliśmy wegetariańskie curry.

Otwarcie roku wolontaryjnego – 2018/2019!

Specjalnie dla nas i innych wolontariuszy w krakowskim Domu zagrała Old Metropolitan Band, polska grupa muzyczna grająca jazz tradycyjny. Na polskiej scenie muzycznej od 1968 roku, z Domem od początku. Dziękujemy za wyjątkowe rozpoczęcie roku!

Wakacje z Majką Jeżowską!

My – śpiewając pomagamy, Ona śpiewa i pomaga od zawsze Domowi. Początek wakacji spędziliśmy z Majką Jeżowską. Naszemu poznaniu towarzyszyła piękna kompozycja „Marzenia się spełniają”. To niezapomniany dzień pełen radości i nowego doświadczenia.

W końcu, nie każdy może przygotowywać z gwiazdą takiego formatu pyszne naleśniki dla mieszkańców Domu i dla dzieci jednocześnie wspaniale się bawić i czynić dobro!

 

O dotychczasowej współpracy z Fundacją McDonalda – czytaj więcej

 

Skip to content