Szkoła Istituto Comprensivo n.2 we Włoszech

Szkoła Istituto Comprensivo n.2 położona jest w malowniczej miejscowości Quartu S. Elena w regionie włoskiej Sardynii. Znajduje się tutaj przedszkole, szkoła podstawowa oraz pierwsza klasa szkoły średniej, w których łącznie uczy się obecnie ponad 600 uczniów od 3 do 14 roku życia. Szkoła specjalizuje się w edukacji muzycznej, a szczególnie nauczaniu gry na instrumentach takich jak skrzypce, fortepian, klarnet, gitara. Uczniowie zajmują wysokie miejsca w rozmaitych konkursach muzycznych. Placówka kładzie nacisk na międzynarodową współpracę, której celem jest przede wszystkim rozwijanie kompetencji uczniów w zakresie posługiwania się językiem angielskim, jak również wymiana doświadczeń między nauczycielami. Szkoła włoska, podobnie jak nasza placówka, uczestniczy w programie Erasmus+, dzięki któremu nauczyciele biorą udział w szkoleniach zagranicznych w Wielkiej Brytanii.

Pierwsza wizyta w partnerskiej szkole we Włoszech

maj 2017

W maju 2017r. pani Dyrektor Marta Pszczoła i pani Ewa Cios (nauczyciel j. angielskiego) odbyły podróż na włoską wyspę Sardynię w celu zorganizowania wymiany uczniów z włoskiej i naszej szkoły. W ciągu tych kilku dni odwiedziłyśmy kilka rodzajów szkół w miejscowości Quartu, sąsiednim mieście do największego na Sardynii, Cagliari, które wchodzą w skład jednej większej placówki. Uczniowie i pracownicy szkół przyjęli nas bardzo życzliwie. Chętnie rozmawiali i pytali o naszą szkołę, uczniów, lekcje i ogólnie o Polskę. W przedszkolu miałyśmy okazję wysłuchania kilku piosenek w wykonaniu przedszkolaków, zwiedzenia budynku, zjedzenia wspólnego typowo włoskiego lunchu razem z przedszkolakami i ich opiekunami. Jedną z atrakcji było malowanie wielkiego obrazu z kwiatami wspólnie z przedszkolakami, ich rodzinami i pracownikami placówki. Zadanie to przyniosło wszystkim wiele radości i okazało się świetną zabawą, mimo iż większość z nas była poplamiona farbami. Na lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej uczniowie brali udział w quizzie na temat sztuki. W innej klasie uczniowie przedstawili nam prezentację na temat Sardynii oraz na temat Wisławy Szymborskiej, gdyż omawiali kilka z jej wierszy. W gimnazjum uczestniczyłyśmy w koncercie chóru, uczniowie śpiewali piosenki w języku włoskim i angielskim przy akompaniamencie gitary. Odwiedziłyśmy również szkołę muzyczną, słuchałyśmy uczniów grających między innymi na gitarach, fletach, skrzypcach. Pobyt na Sadynii okazał się być owocnym w pomysły i ciekawym doświadczeniem.

Sardynia w Krakowie – dzień po dniu

październik 2017

W dniach 15-22 października 2017r. w ramach wymiany międzynarodowej gościliśmy grupę 23 uczniów wraz z opiekunami ze szkoły Istituto Comprensivo n.2 z miejscowości Quartu S. Elena w regionie włoskiej Sardynii. Dzień 1. … upłynął na wspólnych (z polskimi uczniami) zajęciach: uczniowie uczestniczyli w zabawach integracyjnych, rozgrywkach sportowych (np. mecz piłki nożnej, ręcznej), zatańczyli poloneza, podjęli próby zaśpiewania „Panie Janie” po polsku. Po południu wybrali się na Wawel, gdzie pod smokiem poznali legendę o smoku wawelskim, następnie ulicami Starego Miasta, z przewodnikiem mówiącym w języku włoskim, udali się na Rynek Główny. Dzień 2. Przed południem odwiedziliśmy fabrykę słodyczy Wawel w Dobczycach, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak powstają pyszne wyroby czekoladowe. Najprzyjemniejszym punktem była oczywiście degustacja wyrobów cukierniczych. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, aby zobaczyć ruiny dobczyckiego zamku. Popołudnie spędziliśmy w agroturystyce. Wspólnie pieczenie kiełbaski przy ognisku oraz zabawy na świeżym powietrzu sprzyjały integracji włosko-polskiej. Dzień 3. Wycieczka do Zakopanego. Spacerowaliśmy Krupówkami, by kolejno udać się w kierunku Skoczni. Wyjazd na górę wyciągiem krzesełkowym był dla włoskich uczniów ogromną atrakcją. Dzień 4. Wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce. Popołudnie z polskimi rodzinami. Dzień 5. Podczas piątkowej wizyty na krakowskim rynku uczniowie poznali krakowskie legendy i pokonali ponad 270 schodów na Wieżę Mariacką. Tu mieli okazję porozmawiać z hejnalistą i usłyszeć znany nam hejnał. W tym dniu zobaczyli również „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci. Wspaniałą okazją do integracji uczniów była z pewnością piątkowa dyskoteka. Dzień 6 i 7. Sobotę uczniowie włoscy spędzili z polskimi rodzinami. W niedzielę wczesnym popołudniem pożegnaliśmy naszych gości. Spędzony wspólnie czas był niewątpliwie wspaniałym przeżyciem oraz okazją do nawiązania przyjaźni polsko-włoskich. Uczniowie z Sardynii byli zachwyceni kulturą polską, różnorodnością miejsc i zabytków, które mieli okazję zobaczyć, z zaciekawieniem wysłuchiwali polskich legend oraz historii, które tworzą tradycję naszego miasta.