„Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”.

J.W. von Goethe

Jak co roku Europejski Dzień Języków Obcych, który przypada 26 września, zainspirował nas do wykonania wielu projektów plastyczno – językowych, rozwiązywania quizów, oglądania prezentacji o różnorodności językowej Europy i świata. W tym roku zwieńczeniem naszych działań była prezentacja dla klas 6-8 pt. „Siła przekładu”,  przygotowana przez uczniów klas 8a,8b i 8c oraz 7a pod opieką nauczycielek języka angielskiego.

Wysłuchaliśmy jednego z najbardziej rozpoznawalnych przez młodzież wierszy wybitnej polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Wisławy Szymborskiej w wielu przekładach. Utwór „Nic dwa razy”  zabrzmiał w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, ukraińskim i czeskim. Rozpoznając słowa – klucze śledziliśmy treść wiersza w kolejnych tłumaczeniach.

Odgadywaliśmy również znane nam doskonale baśnie czytane przez naszych kolegów i koleżanki w języku angielskim. Wysłuchaliśmy słynnego monologu Hamleta zaprezentowanego w oryginale, a garść ciekawostek na temat języków obcych wzmocniła przekaz naszego spotkania. To dzięki znajomości języków, dzięki pracy tłumaczy kultura danego kraju przestaje być lokalna, a staje się dobrem ogólnoświatowym.

Zachęcamy do nauki języków obcych, a także do zapoznawania się z projektami naszych uczniów , które przez cały rok szkolny prezentowane są na tablicach na holach szkolnych i salach lekcyjnych.

Nigdy nie jest się za młodym lub za starym, by uczyć się języków obcych 😊