Certyfikaty uzyskane przez przedszkole za rok 2023/2024
Lekcja biblioteczna w Publicznej Bibliotece
Dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej dnia 20.06 zostały zaproszone do Publicznej Biblioteki przy ulicy Teligi. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w warsztatach na temat historii książki. Utrwaliły poznane wiadomości na zajęciach z okazji Dnia Książki. Samodzielnie wymyśliły opowieść, którą później zaprezentowały na swoich rysunkach. Bardzo dziękujemy paniom bibliotekarkom za prezentacje oraz życzliwe przyjęcie naszych przedszkolaków.
Wycieczka do Gruszowa
Dnia 13 czerwca całe przedszkole wybrało się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Gruszą”. Dzieci wzięły udział w warsztatach, dzięki którym poznali zawód kowala. Wspólnie podejmowały również próby siatkowania kapusty czy przecinania drewna dawnymi metodami. Miały także okazję do zapoznania się ze zwierzętami zamieszkującymi wieś i karmienia ich. Wiele emocji przysporzyła przedszkolakom jazda konna na kucykach. Wycieczka obfitowała w dużo atrakcji dla dzieci, dlatego wróciły do przedszkola bardzo zadowolone.
Wycieczka do ,,Lililand” – Sali zabaw dla dzieci
9 maja przedszkolaki radośnie spędziły czas w sali zabaw „Lililand” w Brzesku. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grup, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej oraz orientacji przestrzennej. Dzieci świetnie bawiły się w basenach kulkowych, na zjeżdżalniach, ściankach wspinaczkowych, trampolinach oraz korzystały z innych atrakcji, które znajdowały się w obiekcie. Wspaniałym punktem wycieczki były warsztaty kulinarne, podczas, których przedszkolaki wykonywały własną pizzę, jak zawsze degustacja była najlepsza:)))
Warsztaty pszczelarskie
29 kwietnia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty pszczelarskie. Warsztaty to nie tylko wiedza, ale również wspaniałe zbliżenie dzieci do przyrody. Zainteresowanie tym co naturalne i oderwanie od świata wirtualnego. To doświadczenie i świetna przygoda. Podczas zajęć dzieci poznały fascynujący świat pszczół. Odbył się pokaz elementów ula oraz przyrządów jakimi posługuje się pszczelarz. Dowiedzieli się jak funkcjonuje rodzina pszczela oraz jaką rolę pełnią pszczoły w ekosystemie. Przedszkolaki wyrabiały świecę z węzy pszczelej. To była wspaniała lekcja przyrody:)))
Światowy Dzień Ziemi w przedszkolu
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. To największe ekologiczne święto świata. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu, dlatego także nasze przedszkole obchodzi corocznie to ważne wydarzenie w celu promowania ochrony środowiska oraz pobudzenia wrażliwości ekologicznej dzieci.
Przedszkolaki przypomniały sobie w ostatnich dniach, że każdy z nas może dbać o środowisko, a odpowiednimi działaniami i postawami możemy zapobiegać jego zanieczyszczeniu. Dzieci brały udział w licznych zajęciach nawiązujących do tego ekologicznego święta, również na języku angielskim. Powstało wiele wspaniałych prac plastycznych.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią właśnie najmłodsi członkowie naszego społeczeństwa. Przyroda to nieodłączny element naszego życia, dlatego dbanie o nią jest naszym obowiązkiem.
Dzień Marchewki
W kwietniu w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Dzień Marchewki”. W tym wyjątkowym – pomarańczowym dniu przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy: jak bardzo jest zdrowa, zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Warto pić także sok z marchwi, bo to witaminowa „bomba”. Ten dzień wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi, chrupaniem surowych marchewek, próbowaniem marchewkowego soku a także degustacją marchewkowego ciasta. Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa! Z marchewką w roli głównej! Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.
Zabawa tropiąca z Zajączkiem Wielkanocnym
W ostatnim tygodniu marca w grupie III została zorganizowana zabawa tropiąca z Wielkanocnym Zajączkiem. Dzieci odszukiwały po śladach jajka wielkanocne w których ukryte były zadania do wykonania. Sześciolatki z sukcesem rozwiązywały rebusy, zagadki, śpiewały piosenkę i tańczyły. Udało się dostać klucz do miejsca z ukrytym słodkim poczęstunkiem od Wielkanocnego Zajączka. Przedszkolaki miały wiele radości z uczestniczenia w tych zajęciach i na pewno zostanie im to wspomnienie na długo.
Manufaktura Czekolady
Dnia 21 marca nasze przedszkolaki wybrały się do Krakowskiej Manufaktury Czekolady. Fabryka Czekolady już od progu powitała nas unoszącym się wszędzie zapachem czekolady. Przedszkolaki miały możliwość zapoznania się z historią powstania czekolady, gdzie rosną owoce kakaowca i jak one wyglądają oraz jaki jest proces i etapy technologiczne ziaren kakaowca.
Na warsztatach czekoladowych, każdy przedszkolak mógł własnoręcznie wykonać pralinki oraz ozdobić je według własnego pomysłu. Pralinki te dzieci zabrały ze sobą do domów, aby poczęstować najbliższych, komu się udało?…
Dzień kolorowej skarpetki
21 marca odbył się w naszym przedszkolu Dzień Kolorowej Skarpetki. Przedszkolaki z grupy III założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka. Na całym świecie 21 marca jest obchodzony Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z Zespołem Dawna posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom. Dzieci z grupy III oglądały i opowiadały o swoich kolorowych skarpetkach, uważnie wysłuchały co to jest za dzień i dlaczego jest obchodzony.
Wiosenne sadzonki
Zmęczeni długą zimą z niecierpliwością czekamy na ciepłą, zieloną i piękną wiosnę. W naszym przedszkolu również zapragnęliśmy, aby pojawiły się elementy wiosny i dzień 20 marca poświęcony był sadzeniu roślin. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem brały udział w zajęciach. Porównywały nasiona przyniesionych roślin i z zaangażowaniem krok po kroku sadziły zieloną cebulkę, rzeżuchę oraz fasolkę. Po skończonej pracy obiecały, że codziennie będą o wiosenne sadzonki dbać – podlewając je odpowiednią ilością wody. Teraz czekamy na efekty naszej pracy 🙂
Dzień Świętego Patryka
We wtorek 19 marca – obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. Dominującym w strojach przedszkolaków kolorem tego dnia była zieleń, nawiązująca do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizująca koniczynę. W czasie wtorkowych zajęć dzieci poznały legendę o św. Patryku – patronie Irlandii, zwyczajach i symbolach związanych z tym świętem. Dowiedziały się, jak wygląda flaga tego kraju, poznały małego skrzata Irlandii o imieniu Leprechaun, który, jak głosi legenda, ukrywa złoto na końcu tęczy. Dzieci z grupy III, przy dźwiękach irlandzkiej muzyki, zaprezentowały układ taneczny. W pracach plastycznych oczywiście ,,królowała” trzylistna koniczyna.
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych, 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Chłopcy złożyli życzenia i wręczyli piękne niespodzianki. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach między innymi w porządkowaniu sali po zabawie. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.
Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia. Bardzo dziękujemy również rodzicom za zorganizowanie wspaniałych upominków dla dzieci:)
W marcu jak w garncu
To najbardziej znane przysłowie o marcu, które każdy słyszał chociaż raz. „W marcu jak w garncu” to określenie dla pogody, która cały czas się zmienia i nie da się jej przewidzieć. Marzec to miesiąc na pograniczu zimy i wiosny, dlatego jednego dnia może padać śnieg, a drugiego świecić słońce i jednocześnie mocno wiać. Tak samo jak w garnku mieszają się ze sobą różne składniki i różne temperatury, tak samo w marcu mieszają się ze sobą wszystkie pory roku. To po prostu miesiąc pogodowych niespodzianek. I właśnie taką marcową pogodę i porównanie marca do ,,wielkiego garnca” próbowały zrozumieć przedszkolaki z grupy I na zajęciach tematycznych. Czy się udało?…