W czym możemy ci pomóc?

Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie, Litwa

Z wizytą w Wilnie

W dniach 14 – 18 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły przebywali z wizytą u swoich rówieśników z polskiego Gimnazjum im. W. Syrokomli w Wilnie, w ramach trwającej od 2000 roku współpracy i wymiany międzyszkolnej.

Wspólne obchody 100 – lecia Niepodległości

październik 2018

W dniach 6 – 14 października 2018r. wyjątkowe obchody 100. rocznicy niepodległości naszej Ojczyzny uświetniła młodzież z Gimnazjum im. W. Syrokomli z Wilna i Szkoły im. A. Mickiewicza z Sankt Petersburga.

Z wizytą w Wilnie

październik 2017

Tradycji stało się zadość. Uczniowie ZSP nr 11 w Krakowie gościli u swoich kolegów z Gimnazjum im. Wł. Syrokomli w Wilnie. Po weekendzie spędzonym w rodzinach obowiązkowym punktem programu była wileńska Starówka z Ostrą Bramą i kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej. Zabytki miasta zachwycały na każdym kroku, przede wszystkim piękne kościoły: barokowy kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła z kryształowym żyrandolem w kształcie łodzi i pięknymi stiukami, Bazylika Wileńska z kaplicą i relikwiami św. Kazimierza czy katolicki kościół św. Ducha, gdzie msze święte odbywają się wyłącznie w języku polskim. Chwilą skupienia i zadumy była także wizyta na wileńskiej zabytkowej nekropolii, czyli cmentarzu na Rossie. Na grobie matki Józefa Piłsudskiego, w którym jest też serce jej syna, zapalono znicz. Atrakcją pobytu było zwiedzanie zamku na wyspie jeziora Galwe w dawnej stolicy Litwy – Trokach i skosztowanie tradycyjnych karaimskich kibinów, czyli pierogów z siekanym mięsem. W okolicy Trok podziwiano pałac Tyszkiewiczów w pięknym kompleksie parkowym i „Górę Aniołów”. Ostatni dzień pobytu wypełniony był zwiedzaniem Pałacu Władców – odrestaurowanej siedziby Wielkich Książąt Litewskich oraz siedziby Samorządu Wileńskiego, po którym oprowadzała radna z ramienia Wspólnoty Polskiej. Jak zwykle pobyt obfitował w bogaty program poznawczy. Gospodarze i goście chwalili się swoimi miastami, ale najważniejszą wartością wyjazdu zawsze są zawarte przyjaźnie. Uczniowie z Krakowa dziękowali za wspaniałe przyjęcie i obiecali zrewanżować się w następnym roku.

16 lat wymiany z polską szkołą w Wilnie

Współpracę z Polską Szkołą Średnią im. Władysława Syrokomli w Wilnie rozpoczęła w 2002 roku, a więc piętnaście lat temu, Pani Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 11 – Mata Pszczoła. Wówczas nie było jeszcze wiadomo, że będzie to kilkunastoletnia tradycja wymiany międzynarodowej pomiędzy uczniami z Nowego Bieżanowa a uczniami „Syrokomlówki”. Każdego roku, jesienią, około 40 uczniów z Wilna gości w polskich rodzinach i odwrotnie – młodzież z Krakowa jest przyjmowana przez polskie rodziny, ale na Litwie. Główne cele wzajemnej wymiany to: zacieśnianie i podtrzymywanie wspaniałych kontaktów, poznawanie walorów turystycznych, przyrodniczych i uwarunkowań geograficznych zwiedzanych miast i miejsc, pogłębianie wiedzy polonistycznej i historycznej uczniów, uwrażliwienie na zagadnienia historii Polski, głównie życie polskiej mniejszości narodowej na Litwie, otwieranie się na istniejącą wokół nas wielokulturowość; zawieranie nowych znajomości i przyjaźni.
Szkoła, która staje się gospodarzem, przygotowuje atrakcyjną ofertę dla gości. Tę ofertę stanowią interesujące wyjścia, wycieczki, spędzanie czasu w szkołach, gdzie prezentowany jest dorobek szkół i osiągnięcia uczniów. Nasi partnerzy z Wilna kochają polskie góry Tatry i dlatego, rokrocznie wycieczka do Zakopanego znajduje się niezmiennie na pierwszym miejscu. Ponadto, stałymi punktami na trasie zwiedzania są: Kopalnia Soli w Wieliczce, Oświęcim, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Częstochowa, Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny i krakowskie muzea. Wielu pięknych wrażeń i niezapomnianych przeżyć dostarczają naszym uczniom wycieczki, między innymi po Wilnie, Trokach, Kownie, Kiernowie. Poznają szlaki Świętego Jana Pawła II, świętej s. Faustyny, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza. Wzruszające i przepełnione patriotyczną nutą są pobyty na Cmentarzu na Rossie w Wilnie, przy grobie Józefa Piłsudskiego. Każdy kolejny pobyt mija bardzo szybko. Tradycją podczas pożegnań są uściski, płacz i blokowanie odjazdu autokaru. W czasach nowoczesnych technologii informatycznych, zaprzyjaźnieni uczniowie utrzymują całoroczne kontakty. Nierzadko bywa, że te znajomości „przechodzą” także na Rodziców i podczas ferii czy wakacji dochodzi do pozaszkolnych spotkań i odwiedzin.
Wart uwagi jest fakt, że opisana wymiana międzynarodowa spotkała się z zainteresowaniem Bractwa Orderu Świętego Stanisława, która kultywuje tradycje Orderu Świętego Stanisława, ustanowionego przez króla Stanisława Poniatowskiego. Podczas jednej z naszych wizyt przedstawiciele Bractwa uczestniczyli w powitaniu gości z Wilna w naszej szkole. W trakcie powitania Pani Dyrektor Marta Pszczoła otrzymała zaszczytny Order Bractwa.
Skip to content